Gazete Vatan Logo

Çorlu’da çöken menfez tam bir asırlıkmış!

Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasıyla ilgili hazırlanan bir rapora göre 101 yıldan yaşlı kagir kemer menfez, kuvvetli yağışa dayanamayınca facia meydana geldi

Çorlu’da çöken menfez tam bir asırlıkmış!

BirleşikTaşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), 8 Temmuz’da Çorlu’da yaşanan ve 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasına ilişkin rapor hazırladı. Rapor kazaya neden olan bir çok ihmali gözler önüne serdi. BTS’nin Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne (MGM) dayandırdığı verilere göre Çorlu’daki menfez aşırı yağış almadı. Kaza bölgesine düşen yağışın miktarı 32.4 mm olarak belirlendi. Menfez, MGM’nin verilerine göre kuvvetli yağış olarak tanımlanan yağışa dayanamayarak hasar gördü.

‘Yüzde 27’si eski’

TCDD’nin tren işletmeciliği yaptığı konvansiyonel ana hatların toplamı 9 bin 23 km.’ye ulaşıyor. Bu hatlar üzerinde 25 bin 487 tane çelik, betonarme ve kagir kemer olmak üzere köprü ve menfez bulunuyor. Demiryolu hatlarındaki köprü ve menfezlerin yüzde 27’sini kagir kemer olarak yapılan eski yapılar oluşturuyor. Bu 25 bin köprü ve menfezin yüzde 60’ı 50 yaşın, yüzde 16’sı ise 100 yaşın üstünde bulunuyor. BTS’nin raporuna göre facianın yaşandığı Çorlu İlçesi Balabanlı Köyü Sarılar mevkiinde 162’nci km.’deki kagir kemer tipi menfezin yaşının 101’in üzerinde olduğu belirtti.

Haberin Devamı

‘Tatil olduğu için...’

Rapora göre, TCDD’de personel azaltılması sonucu 9 bin 23 km.’lik konvansiyonel hatlarda yaya olarak yol kontrolü yapan 39 ‘yol bekçisi’ bulunuyor. Kapıkule-Eskişehir arası demiryolu hatlarında sadece 5 yol bekçisi çalışıyor. Tatil günlerinde mesai ücreti zamlı olduğu için tasarruf amacıyla yol işçileri yaya yol denetimine çıkarılmıyor. Rapora göre Çorlu’daki kaza tatil gününde olduğu için yaya olarak demiryolu kontrolü yapılmadı.

5 kez daha faciadan dönüldü

8 Temmuz’daki kazadan sonra 27 Temmuz’da Hereke’de demiryolu hattı yağış sonucu sular altında kaldı. 28 Temmuz’da Çerkezköy-Çatalca arasında yağış sonucu rayların altı boşaldı. 30 Temmuz’da Buharkent-Sarayköy (Denizli) arasında yine yağış nedeniyle yolun altı boşaldı makinistlerin fark etmesi sonucu facia önlendi. Bir gün sonra 31 Temmuz’da ise Afyon Döğerler istasyonu mevkiinde yağış nedeniyle yolda meydana gelen hasarı fark eden makinistler sayesinde yeni bir kaza önlendi. 1 Ağustos’ta ise Polatlı-İğciler arasında yağış nedeniyle konvansiyonel yolun altı boşandı ancak şans eseri kaza yaşanmadı.

Haberin Devamı