Gazete Vatan Logo

'Cehennemi yaşadık'

Hatay İl Jandarma'dan Binbaşı Hasan Başkök, Cizre'deki Temizöz dönemini anlattı:

ŞIRNAK’TA 1993-95 arası işlenen cinayetlerden sorumlu tutulan Kayseri eski İl Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz, Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak ve 5 sanığın yargılandığı Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Hatay İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık Şube Müdürü Binbaşı Hasan Başkök tanık olarak ifade verdi.
Binbaşı Başkök, Temizöz’ün bölgede görev yaptığı yıllarda Cizre Komando Bölük Komutanlığı yaptığını söyledi. Operasyonel timlerin başında bulunduğunu belirten Başkök “Cizre’de cehennemi yaşadık. Çocuklarımızı iki zırhlı araçla ilçe merkezine okula gönderebiliyorduk” dedi. Gidilecek köylere kendilerinin geceden gidip güvenlik önlemi aldıklarını, Temizöz’ün de sabah köye geldiğini ifade eden Başkök şöyle konuştu:

‘Kadın-erkek ayırırdık’

“Köye gider erkekleri ve kadınları ayrı ayrı köy meydanına toplardık. Temizöz komutanımız da gelir, elindeki istahbari bilgilere göre mülakat yapardı. O dönem gözaltına alınan çok oluyordu. Merkez Jandarma Komutanlığı’nda adli işlere yardımcı olunması için rütbelilerden oluşan 4-5 kişilik bir birim vardı. Öyle sorduğunuz gibi bir sorgu birimi yoktu. Bir şey daha anlatmak istiyorum. Bir keresinde Genelkurmay’dan aradığını söyleyen bir yüzbaşı, Cemal Temizöz komutanımıza suikast düzenlemek için 3 kadın teröristin ilçe merkezine geldiği yönünde elinde bilgiler olduğunu söyledi. Ben de bu durumu komutanımıza anlattım. 3 terörist daha sonra ölü ele geçirildi. Kendilerine kimlik soran bir polis memuru ile de çatışmaya girmişlerdi. Polis memurunun bacağı kopmuştu...”

‘Bizde JİTEM yoktu’

Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz’ın JİTEM’in varlığı ile ilgili bir sorusuna cevap veren Binbaşı Başkök, “Bizde öyle bir şey yoktu” dedi. İtirafçıların durumunun sorulmasına üzerine de Başkök, “Sorduğunuz gibi itirafçıların askerlik yapıp yapmadığını bilmiyorum. Varsa da ben bilmiyorum. Biz kimseye ‘sen kimsin’ diye sormadık. Zaman zaman bize yer gösterenler oluyordu” yanıtını verdi. n Cem EMİR/DİYARBAKIR
‘Sivil ekibimizin 2 Toros’u vardı’

Cizre’de ‘O araca binen geri gelmez” denilen Toros marka otomobil de duruşmada gündeme geldi. Binbaşı Başkök, “Sivil giyinen ekibin 2 tane Toros marka arabası vardı. Şahin de vardı. Sivil oldukları için tabanca taşıyorlardı. Zaman zaman kaleşnikof da taşıyorlardı.” bilgisini verdi. Araya giren Temizöz, tanığın internetten duyduğu, okuduğu şeyleri söylediğini belirterek tepki gösterdi.Bu TOROS’a binen geri gelmiyordu!

‘Silah verin şakağımıza dayayıp tetiği çekelim’

DURUŞMANIN öğleden sonraki bölümünde Cemal Temizöz 16 sayfalık savunmasını mahkemeye sundu. Emniyette bazı çürük elmaların bulunduğunu, bunların da ayıklanmaya başlandığını ifade eden Temizöz şöyle konuştu: “Burada suçsuz yere yatıyoruz. Dosyada delil bulunmuyor. Söylediklerimiz eğer dikkate alınmayacaksa mahkeme hükmünü açıklasın. Eğer o da yapılmıyorsa bize bir silah verin, şakağımıza dayayıp tetiği çekelim.”

Atak: 2 ateş arasında kaldık

Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak da “Korucu olmakla iki ateş arasında kaldık. Abdullah Bey (Abdullah Öcalan), ‘Korucu olursan seni öldürürüz’ dedi. Devlet de bize ‘Korucu olun’ dedi. Biz de korucu olduk. Biz komandonun 500 metre önünde yürüyorduk. Mayın varsa korucu ölsün diyorlardı. Biz bunu hak ettik. Benim bu Kürt’ün içine girmeye bir daha yüzüm tutmaz. Gidersem de ya beni affedecekler ya da birbirimizi mahvedeceğiz” dedi.
Mahkeme heyeti tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi. Şırnak ve çevresinde görev yaptığı 1993-95 yılları arasında 23 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan emekli Albay Temizöz hakkında 9, Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak’ın 7, Tamer Atak’ın 2, Adem Yakın’ın 7, Hıdır Altuğ’un 3, Fırat Altın’ın (Abdulhakim Güven) 6, Kuktel Atak’ın 1 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası isteniyor.

İzmir Valisi dinlenecek

MAHKEME Başkanı Menderes Yılmaz duruşma sonunda verilen ara kararları okudu. Yılmaz, Temizöz’ün görev yaptığı dönemde çalışan bürokratların da dinlenmesi talebinin kabul edildiğini söyledi. Buna göre, 1993 -95 arasında Cizre’de kaymakam olan İzmir Valisi Cahit Kıraç ile o dönemin diğer kaymakamları Emir Osman Bulgurlu, Şenol Bozacıoğlu, Cizre Savcıları Tamer Tabel ve Atilla Ceylan ile Başkomiser Muharrem Durmaz ve Silopi İlçe Jandarma Komutanı Hüsam Durmuş’un tanık olarak dinlenilmesine karar verildi. Mahkeme, Hanefi Avcı ile Recep Güven’in tanık olarak dinlenilmesi yönündeki talebi ise daha sonra değerlendireceğini açıkladı.

Haberin Devamı