Gazete Vatan Logo

Bunlar ağır silah değil mi?

“YPG’ye ağır silah vermedik” diyen ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ı, Pentagon’un 2018 bütçesi yalanlıyor. Bütçeye göre örgüte sadece 2018’de ağır makineli tüfek Doçka’dan havan toplarına, roketatardan AT-4 anti-tank füzesine kadar binlerce ağır silah verilecek

Bunlar ağır silah değil mi?

Türkiye ziyareti öncesi ABD’nin YPG’ye ağır silah vermediğini söyleyen Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı Pentagon’un 2018 bütçesi yalanladı. Geçtiğimiz 15 Kasım’da Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda onaylanan ABD Savunma Bakanlığı bütçesinde PKK/SDG’ye 500 milyon dolarlık silah, araç ve teçhizat yardımı yapılması karara bağlandı. Pentagon’un detaylandırdığı listeye göre ABD sadece 2018’de SDG’ye (Suriye Demokratik Güçleri) binlerce kaleşnikof ve Biksi’nin yanı sıra kendi metinlerinde ağır makineli tüfek dedikleri Doçka verileceği ilan etti.

Pentagon’un listesine göre SDG’ye 2018’de 3 bin 500 adet Doçka ağır makineli tüfek, 3 bin adet RPG-7 roketatar, bin adet Türkiye’de PKK’lıların üzerinde de yakalanan AT-4 veya SPS-9 sofistike anti-tank füzesi, 80 adet 60 mm, 80 adet 82 mm ve 75 adet 120 mm havan topu verilecek. Bu silahlarda kullanılacak mühimmatlara ise 157.6 milyon dolar ayrıldı. Bunların dışında kişisel teçhizattan gece görüş dürbününe kadar on binlerce askeri teçhizat da teröristlere gönderilecek.

Haberin Devamı

Trump onayladı

ABD’nin PKK/YPG’ye gayri resmi silah sevkiyatı 19 Ekim 2014’te başladı. 10 Ekim 2015’te ABD’nin talimatıyla omurgasını YPG’nin oluşturduğu SDG kuruldu. ABD silah yardımlarını YPG’ye değil DSG’ye yaptığını ve sadece hafif silahlar gönderdiğini açıkladı. Ocak 2017’de gayri resmi olarak SDG’ye ilk kez ağır silah ve zırhlı araç gönderildi. 7 Mayıs 2017’de ise Başkan Trump, YPG’ye Rakka operasyonu için ‘ağır silah’ verilmesini resmen onayladı. Bu tarihten sonra ağır silah ve zırhlı araç sevkiyatı artarak devam etti.

Bunların dışında Amerikan üretimi MK-19 bomba atar, BGM-71 TOW Anti-tank füzeleri ile daha önce Türkiye’ye satışı reddedilen ve sofistike bir silah olan FGM-148 Javelin anti-tank füzeleri ve Fransız-Almanya ortak üretimi Milan tanksavarları bir çok kez sahada görüntülendi. Ancak ABD’li yetkililer ısrarla terör örgütüne bu silahları kendilerinin vermediğini savunuyor.

PKK’nın Suriye kolu YPG’ye binlerce tırlık yardım gönderen ABD, son olarak Pentagon’un 2019 bütçesinde SDG’ye 550 milyon dolarlık kaynak ayırdı. Pentagon 2019’da PKK/YPG’ye eğit-donat için 300, örgüte kurdurulan sınır güvenlik gücü için de 250 milyon dolarlık yardım gönderecek.

Haberin Devamı