Gazete Vatan Logo

Bir hafta sonra akrabalarına kavuşacaklar

DEAŞ’a katılan aileleri ölünce Bağdat’ta yetimhaneye konulan ve önceki gün Ankara’ya getirilen 17 çocuk rehabilitasyon sürecinin ardından akrabalarına verilecek

Bir hafta sonra akrabalarına kavuşacaklar

DEAŞ’a katılan aileleri öldürüldükten sonra Bağdat’ta kaldıkları Salihiye Yetimhanesi’nden Türkiye’nin girişimleri sonucu alınarak Ankara’ya getirilen 17 yetim çocuğu bir hafta ile 10 gün arasında süreceği belirtilen bir rehabilitasyon süreci bekliyor. Bağdatlı yetkililerce Türkiye’ye getirilen çocuklar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ekibine teslim edildi.

Psikologlar takip edecek

Yetim çocuklarla Ankara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Osman Doğan’ın başında bulunduğu bir ekip ilgileniyor. VATAN’ın edindiği bilgilere göre bakanlığın tesislerinde misafir edilen çocukların genel durumu iyi olarak gözlemlendi. Ancak detaylı bir sağlık taramasından geçirilecekler. Ayrıca yaşadıkları savaş, anne ve babalarının ölümü ile yetimhane koşullarının yarattığı travmayı atlatabilmeleri için pedagog ve psikologlar tarafından takip edilecekler.

Eğitim desteği verilecek

İlk rehabilitasyon sürecinin tamamlanmasının ardından çocuklar daha önce tespit edilen ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri tarafından kontrol edilen akrabalarının bulunduğu illerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne gönderilecek. İl müdürlükleri ise çocukları akrabalarına teslim edecek. Ayrıca çocukların eğitim süreçleri de Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından takip edilecek. İlerleyen süreçte okula gitmemiş bu çocuklara eğitim desteği verilmesi de planlanıyor.

Haberin Devamı

Yeni bir protez bekliyor

Beşi 3 yaşından küçük, en büyüğü 12 yaşındaki toplam 17 yetim çocuk arasında bulunan M.Ö.K.’nın (12) Sivas’ta yaşayan amcası M.K., şöyle konuştu: Bakanlık yetkililerinden çocukları 1 hafta, 10 gün kadar misafir edeceklerini öğrendik. Sonra akrabalarının bulundukları illere gönderilerek teslim edilecekler. Ayrıca doğru düzgün eğitim almamış bu çocuklarla Milli Eğitim Bakanlığı’nın da ilgileneceğini belirttiler. M.Ö.K.’nIn babası C. Telafer’e düzenlenen ilk bombardımanda öldü. Annesi S. ise Bağdat’taki Rusafa Cezaevi’nde yatıyor. M.Ö.K.’nIn kardeşleri M. (13), A. (10), Y.S. (8) ile Irak’ta doğan F.’den (4) haber alamadık. M.Ö.K., Telafer bombardımanında dizinin altında bir ayağını kaybetmişti. Türkiye’de yeni bir proteze kavuşacağını ümit ediyoruz.

Haberin Devamı