Gazete Vatan Logo

Bedellide taksit yok ama krediler hazır

Bedellide taksit yok ama krediler hazır

Yüz binlerce kişinin beklediği bedelli askerlik sonunda çıktı. 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını bitirenlerin faydalanabileceği bedellinin bedeli 18 bin TL olarak belirlendi. Başbakan Davutoğlu müjdeyi verir vermez bankalar kredi tekliflerini hazır etti. Bir önceki dönemde 30 bin lira ödeyerek bedelli askerlik yapanlar sosyal medyada isyan etti: ‘Biz keriz miyiz 12 bin TL’mizi geri verin bari’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yüz binlerce gence şu sözlerle müjde verdi: “Yüksek Askeri Şura’da yaptığımız istişareler, TSK’nın ihtiyaçları da göz önüne alınarak dün Bakanlar Kurulumuzda 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan veya 31 Aralık 2014 tarihi itibarıyla 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödemek karşılığında askerlik görevini yapmış sayılacaklar. Bedelli askerlik imkanı getirilmesiyle hem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak hem de buradan doğacak kaynak, teknoloji yoğun savunma anlayışına geçebilmek için Savunma Sanayii Fonu’na aktarılacak. Bu imkan bütünüyle TSK’nın ihtiyaçlarına yönlendirilecek, başka herhangi bir alanda kullanılmayacak. Bütün vatandaşlarımıza, bu imkandan faydalanacak gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”
Kahreden 24 saat
Başbakan’ın çakılmalarına göre 31 Aralık 1987 tarihinde doğanlar bedelli askerlikten yararlanabilirken, 24 saat sonra yani 1 Ocak 1998’de doğanlar yararlanamayacak. Başbakanlık yetkililerinden alınan bilgilere göre, taksit uygulaması yapılmayacak. Ancak birçok banka haber açıklanır açıklanmaz, cazip faizli, uzun vadeli kredi tekliflerini hazırladı. Bedelliden yararlanmak isteyenler 36 ay vadede aylık 640 TL’den başlayan taksitlerle kredi çekebilecek.
611.118 kişi faydalanacak
Bu uygulama ile bedelli askerlik düzenlemesinden 611.880 kişi yararlanabilecek. Uygulamadan yararlanacakların askerlik yapması öngörülmüyor. Yani bir önceki uygulama gibi, hiç postal giymeden vatani görevi tamamlamış sayılacaklar. Bedelli uygulamasının yasalaşması konusunda kesin bir takvim yok ancak, en kısa sürede yasalaşması için çalışmalar başlatıldı.
200 bin: Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı bedelli uygulaması, bugüne kadar çıkartılan beşinci düzenleme oldu. Daha önce çıkartılan 4 uygulamadan yaklaşık 200 bin kişi yararlandı.
30 BİN TL’YLE YAPANLAR ATEŞ PÜSKÜRDÜ
‘Biz keriz miyiz 12 bin TL’mizi geri verin bari’
Bir önceki dönemde 30 bin lira ödeyerek bedelli askerlik yapanlar sosyal medyada isyan etti
- Geri verin kardeşim 12 bin liramızı.
- Bedelli ilk çıktığında askerliğini yapanlar mağdurdu. Bu kez 30 bin TL’ye yapanlar mağdur. Memleket mağdur yuvası.
- Bedelli askerlik için 30 bin TL ödeyenlerin günahı neydi?
- Keriz gibi 30 bin TL’ye bedelli yapmış efsane nesil. ( İlker AKGÜNGÖR HABER MERKEZİ)
Sözleşmeli yaşı 20’ye düşürüldü
Davutoğlu sözleşmeli askerlik konusunda da açıklama yaptı: “Personel yapılanması bağlamında da uzmanlaşmış yapıya dönüşmesi konusunda önemli kararlar aldık. Bu talep üzerine, sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları 20 yaşına kadar indireceğiz, askerlik yapmadan da er ve erbaş alabilecek. Böylece askerliği meslek edinmiş mensupların oranını artıracağız.”
640 TL taksitle askerlik
Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, dün kredi olanaklarını açıkladı: “Askerlik Kredi Kampanyası ile 18 bin TL’lik bedeli, 36 ay vadede aylık 640 TL’den başlayan taksitler halinde ve masrafsız olarak ödeme imkanı sunuyoruz. Kredi başvurusunu asker adayının kendisi yapabileceği gibi ailesi veya yakınları da bedelli askerlik tutarının finansmanı için başvurarak bedelli askerlik kredisini kullanabilir.” Deniz Bank da 36 aya varan vadelerle avantajlı faiz oranları ile ihtiyaç kredisi sunduğunu duyurdu. Bedelli askerlik için gerekli 18 bin TL’nin 36 ay vadeli taksit tutarı 648 TL oluyor.
Masraf yok, faiz düşük
Şu an tüketici kredisi olarak bankalar en düşük aylık faizi yüzde 1 üzerinden hesaplıyor. Bedelli faizinin bu rakamın biraz altında olması da muhtemel. 18 bin TL kredi alan bir bedelli adayı 12 aylık vade ile kredisini aylık 1.619 TL olarak geri ödeyecek. Vade 2 yıla çıkarsa bedelli adayı aylık 867 TL, 3 yıla çıkarsa 640 TL ödeyecek. Bankaların ‘dosya masrafsız’ kredi kampanyaları çıkarması da seçenekler arasında.
Bedellide taksit yok ama krediler hazır
Sosyal medyada bedelli askerlikle ilgili espirili caps’ ler dolaştı.
‘La bu 88’liler size ne etti’
1 Ocak 1988 doğumluların faydalanamaması da sosyal medyanın bir numaralı konularından biriydi. İşte sitem tweet’leri...
- La bu 88’liler size ne etti?
- Yaşı 25-28 arası olanlar Meclis’e yürümek için toplanalım.
- Düşünsene 87’lisin, bu Kasım’da gelmeyecek bedelli diyip askere gitmişsin. Bu sabah uyanıp kantine gittiğinde bedelli haberini almışsın. Cinnet!
- ‘88’linin bedelli ile imtihanı’. Tür: Dram, IMDB puanı: 9.7...
Dün en çok bu arandı
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun çıkarılacak olan bedelli askerlik yasasından 28 yaşından gün almışların yararlanacağını açıklamasından sonra 27 ve 26 yaşındakiler Google’dan mahkemeye gitmenin yollarını aramaya başladı. Amaç yaş büyütmek... Binlerce kişi Google’da “yaş büyütme davası” ve “Bedelli askerlik öncesi yaş büyütme yapılır mı” şeklinde arama yaptı. Fakat bedelli yasası dava açarak yaşını büyütenleri kapsamıyor. Yani 26 yaşındaki bir kişi mahkeme yolu ile 2 yaş büyütüp resmen 28 yaşında olsa da bedelli askerlikten faydalanamıyor.
1.5 AY ÖNCE NE DEMİŞLERDİ?
‘Ayrıcalık olmaz’
Bir süredir konuşulan bedelli askerlik hakkında siyasilerden farklı görüş ve açıklamalar geldi. Dün bedelli müjdesini veren Davutoğlu, 17 Ekim’de “Fakir çocuğunun askerlik yapması, zengin çocuğun bedel ödeyerek askerlik yapmaması olmaz” demişti.
‘Bu işi kaşıyorlar’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda şunları söylemişti: “Şu anda bunun artıları var eksileri var, böyle bir dönemin içindeyiz. Birileri çıkıp zaman zaman bu işi kaşıyorlar. Bunlar doğru yaklaşım tarzı değil.”
‘Yakında geliyor’
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise 8 Temmuz’da, “Tek kelimeyle yok” demişti. Ancak ilk müjdeyi de o verdi. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya’daki resepsiyonunda, “Bedelli yakında geliyor” diyerek umutları yeniden yeşertti.
‘Bir çalışma yok’
Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Çankaya Köşkü’ndeki 30 Ağustos Resepsiyonu’nda, “Bize yansıyan herhangi bir çalışma yok” sözlerini söylemişti. Askerin bedelliye sıcak bakmadığı ise kulislerde sıkça konuşulan bir konuydu.
MUHALEFET TEPKİLİ
Zengin sıyıracak fakir gidecek
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Zenginin çocuğu askerlikten sıyıracak, garibanın oğlu gidecek. Durumu iyi olan askere gitmeyecek, iyi olmayanlar nöbete. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bedelli ise bedelli alırsın. Ama aynı koşulda yoksulun çocuğu da yararlanmalı bir bedel ödemeden.”
Zorunlu askerlik tamamen kalksın
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “Bir defa bizim savunduğumuz şey, vicdani ret hakkıdır. Zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır askerlik. ’Parası olan, durumu iyi olan, yada zengin olan bu parayı bir çırpıda verebilecek olan askere gitmesin, yine fakir yoksul fukara askerlik yapsın’ demek adaletsizliktir.”

Haberin Devamı