Gazete Vatan Logo

‘Atlanta Savaşı’nda 5 dakikada 4 rekor

Naim Süleymanoğlu ile Yunanlı Valerios Leonidis’in 1996 Atlanta Olimpiyatları’ndaki mücadelesi tarihe ‘Atlanta Savaşı’ olarak geçti. Bar başında 5 dakika süren düelloda tam 4 dünya rekoru kırıldı

‘Atlanta Savaşı’nda 5 dakikada 4 rekor

Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu’nu cenazede uğurlayanlar arasında rakibi Yunanlı Valerios Leonidis de vardı. İki sporcu arasında 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda 64 kiloda yaşanan mücadele olimpiyat tarihinin en büyük rekabetlerinden birine sahne oldu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) bu mücadeleyi daha sonra ‘Atlanta Savaşı’ adıyla belgesel yaptı. 1988 Seul ve 1992 Barcelona olimpiyatlarında rakiplerini rahatça geride bırakan Süleymanoğlu, Atlanta’ya da rahat geldi. Üçüncü altın için barın başına geçen Naim, Koparmada 145 kiloyu kolayca kaldırdı. İkinci hakkında 147,5 kiloyu kaldıramadı. Dördüncü sıraya düşmemek için son hakkında sakin bir şekilde tekrar 147,5 kilonun başına geldi ve rahatça kaldırdı.

Asıl mücadele silkmede

Asıl mücadelenin yaşanacağı silkmeye gelindiğinde Naim ve Leonidis, kaldırışlarına diğer sporcuların 10 kg daha ağır barla başladı. Tüm dünyanın gözü iki müthiş sporcunun üstündeydi. Önce Naim ardından Leonidis rahatça 180 kg’yi kaldırdı. Naim ikinci hakkında 185 kg’yi kaldırarak rekor kırdı ve toplamda Leonidis’in 7,5 kg önüne geçti. Leonidis ise 187,5 kg’ı kaldırarak karşılık verdi.

Haberin Devamı

Tartı avantajı yüzünden geriye düşen Naim, üçün hakkında riske girmeyerek 187,5 kiloyu omuzladı ve tüm Türkiye’yi tek yürek yapan kaldırışı başardı. Geriye düşen Leonidis büyük bir risk alarak 190 kiloyu aldı ama bilekleri ters döndüğünde tüm umutları tükendi. Beş dakika içinde tam 4 tane dünya rekoru kırılmıştı.

Naim teselli etti

Gözyaşlarına boğulan Leonidis’in en büyük talihsizliği dünyanın en güçlüsü olarak tarihe geçen Naim ile aynı dönemde yarışmasıydı. Leonidis gözyaşlarına boğulduktan kısa süren sonra Naim’le yan yana geldi. Birbirlerine sarıldılar. Naim Türkçe bilen Leonidis’e, “Üzülme, tüm dünya senin ne kadar büyük bir sporcu olduğunu biliyor” dedi. Leonidis’in yüzü ilk kez o an güldü. Toplamda 335 kg kaldıran Naim ise halterde üç olimpiyat altını alan ilk ve tek sporcu olarak tarihe geçti.