Geri Dön

Ata tohumları aracısız halka ulaşıyor

Aydın'da tarlalar tarıma açıldı. Ata Tohumlarından elde edilen tonlarca doğal ve sağlıklı sebze aracısız olarak vatandaşlarla buluşturuyor.

Ata tohumları aracısız halka ulaşıyor

Aydın'da tarım arazilerini vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşması için üretim alanlarına çevrildi.Ata Tohumu projesinden elde edilen fideleri toprakla buluşturan Aydın Büyükşehir Belediyesi (ABB), iyi tarım

uygulaması yaptığı sebzelerin hasadına geçti. Belediyenin ziraat mühendislerinin kontrolünde, doğal ve sağlıklı Ata Tohumlarından elde edilen Yenipazar tatlı biber, Bozdoğan acı biber, Aydın karası patlıcan ve Koçarlı pembe domatesleri hasat edilmeye başlandı.

Ata tohumları aracısız halka ulaşıyor

Hasat dönemi boyunca tonlarca ürün toplanarak İzmir ve Aydın'da 13 mağazası bulunan Halk Ege Et marketlerinin raflarından aracısız olarak vatandaşların sofralarına ulaşacak.Başkan Özlem Çerçioğlu, “Emeğin karşılığını, halka sağlıklı ürünler ulaştırarak alıyoruz” Belediyenin kendi arazilerinde yaptığı iyi tarım uygulaması ile hem Ata Tohumu projesinin sürdürülebilirliğini sağladıklarına hem de vatandaşlara sağlıklı ve doğal ürünler ulaştırdıklarına dikkat çeken Çerçioğlu, “Tarıma verilen emek, toprağa bırakılan tohum gibidir. Emek verdikçe, baktıkça ve geliştirdikçe ürün alırsınız. Biz de Ata Tohumu projesine verdiğimiz emeğin karşılığını, halka sağlıklı ürünler ulaştırarak alıyoruz. Hemşerilerimiz de buürünlerden alacakları tohumları kendi topraklarına ekip doğal ürünler elde edebilir.Öncelikle üreticinin üretim maliyetlerini, düşürmek için yerele ve sürdürülebilir projelere geçiş yapılması gerekiyor.

Ata tohumları aracısız halka ulaşıyor

Ata Tohumuna verdiğimiz emek bir nevi bunun içindir. Böylelikle tarımda dışa bağımlılığı minimuma indirmiş oluruz. Pandemi sürecinde sınırlar kapatılınca her ülke 'Kendime nasıl yeterim' diye düşünmeye başladı. Her türlü olasılığı düşünüp üretimden vazgeçmemek gerekiyor. Anadolu’nun bereketli topraklarında iyi tarım yöntemleri ile ülkemize çok rahat yetecek seviyede üretim yapabiliriz. Aydın bu konuda öncüdür, öncü olmaya da devam edecektir” dedi.