Gazete Vatan Logo

Afrin bir ayda ayağa kalktı!

TSK ve ÖSO’nun yaklaşık bir ay önce kontrol altına aldığı Afrin kent merkezinde hayat hızla normale döndü. Bir ayda çok sayıda okul onarıldı, 196 noktaya insani yardım yapıldı. Kentin çöpleri toplanıyor, suları akıyor, esnaf da işinin başında

Afrin bir ayda ayağa kalktı!

TSK ve ÖSO birliklerinin 18 Mart’ta kontrol altına aldığı Afrin’de hayatın normale dönmesi için yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bölgede AFAD, Kızılay, Sağlık Bakanlığı ile çok sayıdaki Türk sivil toplum kuruluşu yoğun yardım çalışmalarına devam ediyor.

739 EYP imha edildi

İlk etapta şehrin güvenlik sorunu çözmek amacıyla ÖSO üyelerinden oluşan askeri polisler, genel asayiş uygulamalarını güçlendirmek için Afrin ilçe merkezinde göreve başladı. Askeri polisler, ilçenin giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları kurdu. Ayrıca TSK’nın mayın ve EYP arama tarama ve imha faaliyetleri de sürüyor. Bugüne kadar 102 adet mayın ve 739 adet EYP tespit edilerek imha edildi. İşte yeniden hayata dönen Afrin’de yapılanlar...

Afrin bir ayda ayağa kalktı

EVE DÖNÜŞ

YPG işgalinde Afrin’i terk edip Türkiye’ye kaçan Suriyeliler, evlerine dönmeye başladı. Teröristlerin halkın arasına karışmasını önlemek için, geçiş noktalarında kimlik kontrolleri yapılıyor.

Okullar yenilendi
İlçede eğitim seferberliği de yaşanıyor. Bu amaçla 50 kişilik ekiple Afrin’e giden Keçiören Belediyesi ilk haftada 6 okulu onardı. Sıva ve boyaları yenilenen okullara masa, sıra, tahta ve çocuk oyun alanı gibi malzemeler götürüldü. Ayrıca öğrencilerin eğitim materyali, kırtasiye, kıyafet ve ayakkabı ihtiyaçları da gideriliyor.
1 hastane 2 sağlık aracı
Sağlık Bakanlığı, 1 hastane, 1 mobil sağlık aracı ve 1 mobil sağlık TIR’ıyla 9 Nisan’dan itibaren sağlık hizmeti vermeye başladı. Afrin’de 8’i hekim olmak üzere toplam 25 sağlık personeli görev yapıyor. 24 saat esasına göre hizmet verecek sağlık personelinin 3 günde bir nöbet gelecek şekilde çalışacak. Bir aylık süreç için toplam 58 personel görevlendirildi.
Sıcak ekmek ve yemek
Teröristlerden temizlenen Afrin merkezde sokaklar yeniden hareketlenirken ilçe merkezinde açılan iş yeri sayısı da arttı. Terör örgütü kontrolündeyken toplanmayan ve caddelerde biriken çöpler toplanıyor, sokaklar temizleniyor. İlçenin bir çok noktasında Kızılay, AFAD, TSK ve BTK’lar tarafından kurulan mobil ekmek fırınları, mutfaklar ve aşevleri ile ekmek, sıcak yemek ve gıda dağıtılıyor.
Yerel meclis kuruldu
Afrinli Kürt, Arap ve Türkmen sivil temsilciler, kent merkezinde yerel hizmetleri sağlamak için geçici bir meclis oluşturdu. 20 sandalyeli meclisin üyelerinin 11’i Kürt, 8’i Arap ve biri de Türkmenler arasından seçildi. Meclisin başkanlığına getirilen Kürt temsilci Züheyir Haydar, “Türkiye’ye bu imkanı sağladığı için teşekkür ederiz. Afrin halkına hizmet edeceğiz. Kendimizi biz yöneteceğiz. Kandil ya da başka yerden gelenler değil” dedi. Suriyeli Muhalif Kürtler de meclise destek verdi. Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanı Suud Molla, geçici yerel meclisi desteklediklerini söyledi.
Su şebekesi onarılıyor
Teröristlerin kaçmadan önce zarar verdikleri Afrin ve Azez’e su sağlayan Meyanki Barajı’nın yeniden faal hale gelmesi için DSİ Adana Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler bölgede tirat çalışmalarına başladı. Kent merkezindeki iki mahalleye yeniden su verildi. Diğer bölgelere temiz su ulaştırılması için çalışmalar devam ediyor.

Haberin Devamı