Gazete Vatan Logo

ABD’nin en büyük camisi açılacak

ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Nisan Cumartesi günü Maryland’te Amerika’nın en büyük ve tek çifte minareli camisini açacak

ABD’nin en büyük camisi açılacak

Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’nin başkenti Washington’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2 Nisan Cumartesi günü saat 10.00’da Maryland’ta bulunan Amerika Diyanet Merkezi’ni (ADM) açacak. Erdoğan’ın açacağı merkezde bulunan 760 kişilik cami, ABD’nin en büyük ve çifte minareli ilk camisi olacak. Camide kapalı alan ve avluyla birlikte aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek. Erdoğan’a açılışta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de eşlik edecek.

Arazisi 1993 yılında Yehova Şahitleri’nden alınan merkezin inşaatına 2011’in Eylül’ünde başlandı. İnşaatı Amerikan Belfour Beatty adlı inşaat şirketi üstlenirken, projenin mimarı Ataşehir Mimar Sinan Camii’ni de çizen Hilmi Şenalp oldu.

ABD’nin en büyük camisi açılacak

NASA’nın yanında

Merkezin projesi Klasik Osmanlı mimarisiyle Mimar Sinan’ın çizgisini yansıtacak şekilde çizildi. Maryland’in Lanham şehrinde bulunan merkez, Washington DC’nin merkezine 10 mil uzaklıkta ve NASA Uzay Araştırmaları Merkezi’nin hemen yanında bulunuyor.

Hamam da var yüzme havuzu da

Haberin Devamı

60 dönüm üzerinde toplam 26 bin 903 metrekare kapalı alan bulunan projede, 1879 metrekare üzerine yapılan 760 kişilik 16’ncı yüzyıl klasik Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyan kubbeli avlulu ve iki minareli görkemli bir cami, kültür merkezi, 220 koltuklu konferans ve gösteri salonu, 915 metrekarelik dışı altın varakla kaplı cemaat binası, hamam, sauna, kapalı yüzme havuzu, spor salonu, 1717 metrekarelik misafirhane, sanat atölyeleri, kütüphane, 180 kişilik restoran, 500 araçlık otopark, 10 adet geleneksel Türk evi, açık spor ve piknik alanı, çocuk bahçesi, geleneksel tasarımlı iki çeşme ile değişik çiçek bahçeleri bulunuyor.

ABD’nin en büyük camisi açılacak

Mihrap taşını yerleştirdi

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın işbirliğiyle yapılan Amerika Diyanet Merkezi, ülkedeki Müslümanları aynı çatı altında buluşturacak ilk Türk İslam merkezi olma özelliğini taşıyor. 2013 Mayıs ayında ABD ziyareti sırasında inşaatın resmi temelini atan Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin mihrap taşını yerleştirmişti.

Haberin Devamı