Gazete Vatan Logo

6 Ekim resmi tatil mi? İstanbul’da okullar, üniversiteler, işyerleri 6 Ekim 2022 İstanbul’un Kurtuluşu tatil mi?

6 Ekim tatil mi, İstanbul’un kurtuluşu okullar, üniversiteler, işyerleri tatil mi? 13 Kasım 1918'de İtilaf Devletleri tarafından fiilen işgal edilen İstanbul'un işgalden kurtuluşunun 99'uncu yılında resmi tatil olup olmadığı merak ediliyor. İstanbul'un kurtuluşu tarihi olan 6 Ekim’de kamu kurum ve kuruluşların normal mesai saatlerine devam edip etmeyeceği sorgulanıyor.

6 Ekim resmi tatil mi? İstanbul’da okullar, üniversiteler, işyerleri 6 Ekim 2022 İstanbul’un Kurtuluşu tatil mi?

İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 99’uncu yılı geliyor. Günün anlam ve önemine istinaden “6 Ekim resmi tatil mi” sorusa yanıt aranıyor. İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'na dayanarak 13 Kasım 1918'de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul'a girdi. Bu hamle 16 Mart 1920 tarihinde resmi işgale dönüştü. 6 Ekim'de ise İstanbul bu işgalden kurtuldu. Peki, 6 Ekim 2022 tatil mi, İstanbul’un Kurtuluşu resmi tatil mi, okul var mı?

6 EKİM TATİL Mİ?

6 Ekim resmi tatil takvimi içinde yer almadığından, 6 Ekim'de kamu kurum ve kuruluşları normal mesai saatlerinde hizmet vermeye devam edecek.

İSTANBUL’UN KURTULUŞU TARİHİ

Türk Ordusu'nun İzmir'e girmesinden sonra Fahrettin Paşa komutasındaki 5. Süvari Kolordusu İtilaf Devletleri kontrolündeki tarafsız bölgeye doğru ilerlemeye başladı. Bunun üzerine Müttefik kuvvetlerde bulunan Fransız ve İtalyan birlikleri derhal geri çekildi. Çanakkale'de bulunan İngiliz birlikleri General Harrington'un emriyle savunma pozisyonu aldı.

Haberin Devamı

İngiltere, Ankara Hükûmeti ile anlaşma yolları aramaya başladı. Ankara Hükûmeti İstanbul ve Çanakkale boğazlarının denetimini istedi. İngiltere başbakanı Lloyd George bu istekleri reddetti. Birliklere savaş pozisyonu alması emrini verdi. Fakat Harrington ateş açılmaması emrini verdi. Türk birlikleri, İngiliz direnişi ile karşılaşmadan tarafsız bölgeye girerek Çanakkale Boğazı'na doğru ilerlemeye başladı. Türklerle savaşılmasını istemeyen Winston Churchill'in başını çektiği bir grup bakan istifa etti.

Diğer taraftan İzmir'in Kurtuluşu'ndan sonra Damat Ferit Paşa 21 Eylül 1922'de ülkeden kaçtı. Mudanya Mütarekesi gereği Trakya topraklarının teslimi yapılırken Türkiye'yi temsil edecek kişi olarak Mustafa Kemal Paşa'nın isteği ile Refet Paşa; İstanbul komutanı olarak da Millî Müdafaa Umumi Katibi Selahattin Adil Paşa görevlendirildi.

Refet Paşa, 19 Ekim tarihinde TBMM Muhafız Grubu'ndan 100 kişilik bir kuvvetle Gülnihal vapuru ile Mudanya'dan ayrılıp İstanbul'a geldi. Ardından “İstanbul Komutanı” sıfatıyla Selahattin Adil Paşa, 81. Alay ile İstanbul'a geldi. Refet Paşa ve Selahattin Adil Paşa'nın İstanbul'a gelmesine rağmen işgal sonlanmadı. Çünkü mütarekeye göre işgal kuvvetleri barış antlaşması imzalanmasından hemen sonra İstanbul'u boşaltacaktı.

Haberin Devamı

24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması'ndan sonra, 23 Ağustos 1923'ten itibaren İtilaf kuvvetleri İstanbul'dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf birliği ise 4 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etti.

6 Ekim 1923'te ise Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul'a girdi ve işgal resmen sonlandı. İşgal 4 yıl 10 ay 23 gün sürdü. Her yılın 6 Ekim'i böylece İstanbul'un kurtuluş günü olarak belirlendi ve kutlanmaya başlandı.