Geri Dön

42 sahte mimar yakalandı

TMMOB Mimarlar Odası, özel üniversiteler adına düzenlenmiş sahte diplomalarla mimarlık yaptıkları ve çok sayıda projeye imza attıkları belirlenen 42 kişi hakkında yasal işlem başlattı. TMMOB Mimarlar Odası Genel Sekreteri Necip Mutlu, geçtiğimiz aylarda ülke genelinde bir çok şehirde sahte diplomalarla mimarlık yapan kişilerin olduğu yönünde bir ihbar aldıklarını bildirdi. Bu ihbarlar doğrultusunda olayla ilgili bir araştırma başlattıklarını belirten Mutlu, “Araştırmada bizi de şaşırtan bir sonuçla karşılaştık. Şu ana kadar 42 kişinin sahte diplomayla mimarlık yaptıklarını belirledik” dedi. Mutlu, söz konusu 42 kişinin de diplomalarının KKTC’deki özel üniversiteler adına düzenmiş olduğunu kaydederek, “Bu kişilerin Kıbrıs’taki özel üniversiteler adına düzenlenmiş sahte diplomalarla YÖK’e başvurduklarını, buradan aldıkları denklik belgelerini notere onaylattırdıktan sonra odalara kayık yaptırdıklarını ve gerçek mimarlar gibi projelere imza atmaya başladıklarını tespit ettik” diye konuştu.

Projeler geçersiz

Bunların arasında birçok şehirde belediyelerin projelerine imza atan kişilerin olduğunun belirlendiğine dikkati çeken Mutlu, belediyelerle de irtibata geçerek projelerin geçersiz olduğunu bildirdiklerini anlattı. Mutlu, Doğu Akdeniz, Girne Amerikan, Lefke Avrupa, Uluslararası Kıbrıs ve Yakındoğu Üniversiteleri adına düzenlenmiş sahte diplomalarla mimarlık yaptıkları belirlenen bu kişilerden 12’sinin İstanbul Mimarlar Odası’na kayıtlı olduğunu bildirdi.

Necip Mutlu, İstanbul’un yanı sıra Ankara’da 6, Gaziantep’te 5, Bursa’da 4, Diyarbakır’da 3, Adana, Antalya, İzmir ve Trabzon’da 2’şer, Van, Mersin, Balıkesir ve Konya’da 1’er sahte diplomalı mimarın odalara kayıtlı olduğunun belirlendiğini ve kayıtlarının silindiğini sözlerine ekledi.