Geri Dön

3 bakan son durumu açıkladı: Sel felaketinde can kaybı 20'ye yükseldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şanlıurfa'da açıklama yaptı. Bakanlar, afet bölgesindeki son durumu ve alınan önlemleri açıkladı.

3 bakan son durumu açıkladı: Sel felaketinde can kaybı 20'ye yükseldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Tarım ve Hayvancılık Bakanı Vahit Kirişci ile birlikte kameraların karşısına geçti. Selden sonra yapılan çalışmaları aktaran Bakan Soylu, “Selden yoğun olarak etkilenen 14 mahallede bin 978 ev, 134 iş yeri, 19 okul, 8 cami, 3 alt geçit var ama halen hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Şanlıurfa’da 16 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bozova’da ise bir kaybımız var. 62 yaralı vardı, 60'ı taburcu oldu. Biri yoğun bakımda, biri de serviste. Yine Şanlıurfa’da sel afeti olduğu gün Adıyaman’ın Tut ilçesinde de, o sabah oraya da gitmiştik, sel afeti olmuştu. Orada da 2 vefat, 2 kayıp vardı. Bugün üçüncü vefatı, anneyi bulduk. 3 vefat, 1 kayıp. Zeynep Zümremiz de aranıyor halen. 8 de yaralı vardı, bunların hepsi taburcu oldu” dedi.

Sel bölgesinde görev alan personel ve araç sayısıyla ilgili de bilgi veren Bakan Soylu, “Toplam 4 bin 239 belediye personeli görev aldı. AFAD koordinasyonunda tüm illerden 2 bin 642 personel geldi. Bunda bütün kurumlarımız var. 2 bin 565 jandarma personeli, 740 emniyet personeli, yaklaşık 500’ün de üzerinde Türk Silahlı Kuvvetleri personeli şu anda çalışmalarına devam ediyorlar. Toplam 10 bin 686 personel. Bin 72 iş makinesi burada görev yaptı ve 810 da ulaşım aracı görev yaptı. Biraz önce de bahsettim, 13 konut ağır hasarlı ve yıkılma durumuna geldi, 317 iş yeri hasar gördü. Bunların bir kısmının tespiti yapıldı, bir kısmının tespiti yapılıyor. Onun için hem buranın defterdarlığı, hem Antalya Vergi Dairesi Müdürlüğü, hem de Kumluca Kaymakamlığımız ve buradaki arkadaşlarımızla tespitler yapılıyor. Yine 812 araç hasar gördü, bunların bir kısmı pert, bir kısmı da tamire muhtaç. Yine bin 499 eşya zararı var evlerde. Yani toplamda 2 bin 641, 225 de araç yediemine çekilmiş oldu” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara ilk ödemelerin gerçekleştirildiğini söyleyen Bakan Soylu, ”Şu ana kadar yapılan ödemeler konusunda şunu ifade etmek istiyorum. Zarar tespiti yapılan bin 161 vatandaşımıza can suyu ödemesi olarak AFAD tarafından 10’ar bin lira, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları tarafından 10’ar bin lira, aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi tarafından da 5’er bin lira ilk etapta, hiçbir hasar tespiti yapmadan sadece gördüğümüzle yetinip yaptığımız yardımın toplamı 25’er bin lira yardım yapıldı. Bunun yanı sıra iş yerlerine de 10’ar bin lira can suyu ödemesi gerçekleştirildi. Konutlarla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eşya yardımıyla ilgili çalışıldı. Genelde usulümüz şudur: Yüzde 60-70’ini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yüzde 30’unu da AFAD karşılar ve burada arkadaşlarımızın tespit ettikleri hasar miktarı da verilir. İş yerleriyle ilgili Ticaret Bakanlığımız ile konuştuk. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla TESKOMB, Ticaret Bakanımızın takibiyle iş yerleriyle ilgili bir kaynağı valiliğimize intikal ettirecek ve iş yerlerindeki hasarın tazminleri de giderilmiş olacak. Diğer taraftan araçların zarar ve tanzimleriyle ilgili de arkadaşlarımızın çalışmaları devam ediyor. Zannediyorum hafta sonuna kadar bir noktaya kadar da gelir. Oradaki adım da atılmış olacak. Bu esnada hayatını kaybetmiş vatandaşlarımızın ailelerine de her türlü destekte bulunuldu ve bulunulmaya da devam edilecek. Allah rahmet eylesin” dedi.

Tarihi eserler tahliye ediliyor
Şanlıurfa’da selden zarar gören müzelerin deposunda bulunan tarihi eserlerin tahliye edildiğini söyleyen Bakan Soylu, ”Şanlıurfa’nın tarihsel bir mirası da var, bize bıraktığı, milletimize bıraktığı, geleceğe bıraktığı. Gerek Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, gerekse de Mozaik Müzesi. Arkeoloji Müzesi'yle ilgili ilk günden itibaren bir çalışma başladı ve Arkeoloji Müzesi'nin sergi alanında bir problem yok ama alt katta, depolarda, kazı alanlarından gelen envanterde problem olmamasını temin etmek için o 10 dönümlük arazi su doluydu. O sular boşaltılıyor. Bir noktaya kadar da boşaltıldı. Orada çok dikkatli bir çalışma yapılıyor. Hem İl Kültür Müdürü, Müze Müdürü, arkeologlar, hocalar, hepsi oradalar ve orada itinayla bir çalışma ortaya koyuyorlar. Tekrar söylüyorum, sergi alanında, üst katlarda herhangi bir problem söz konusu değil. Çünkü bu müze çok kıymetli bir müze, sadece Şanlıurfa’nın değil, bizim tarihimizin en önemli miraslarından birisi. Depolarda 65 bin adet eser bulunmaktaydı. Bunun 40 bininin tahliyesi tamamlandı. Yaklaşık 25 bininin tahliyesi de şu anda ilgili hocalar ve sorumlular çerçevesinde devam ediyor. Biz oraya özel bir çalışma da yaptık. Milli Savunma Bakanımızla birlikte orada sadece jandarma ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizden askerlerimiz tahliyede hocalara nezarette bulunuyorlar. Çünkü eserlerin her biri çok kıymetli. Aynı zamanda Emniyet Müdürlüğümüzün KOM ve istihbarat ekipleri de orada bulunuyorlar. Yine Şanlıurfa Müzesi'nin, yani bu Arkeoloji Müzesi kompleksinin içerisinde yer alan Haleplibahçe Mozaik Müzesi'nin içerisinde de selden kaynaklı sorunlar ortadan kaldırılmış ve mozaiklerin temizlenme işlemine başlanmıştır. Yapılan bu işlemlerin tamamı da kameralarla izlenmekte ve takip edilmektedir” dedi.

"Bu akşam ya da yarın bitireceğiz"
Sadece bir mahalle dışında diğer mahallelerde temizlik çalışmalarında sona gelindiğini söyleyen Bakan Soylu, “Bir mahalle hariç, o da hemen Karakoyun Deresi'nin kenarındaki Akabe Mahallesi'nde temizlik yüzde 75 bitti. Diğerlerinde yüzde 90-95’in üzerinde. İnşallah bu akşam, yarın akşam temizliği tamamen bitirmiş olacağız” diye konuştu.

Bakan Nebati'den önemli açıklamalar

Şanlıurfa’da sel bölgesinde incelemelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tekrar aynı senaryonun yaşanmaması için tedbirlerini çok hızlı bir şekilde almaları gerektiğini söyledi. Bakan Nebati, “Az önce bakanımızın da ifade ettiği üzere yüzde 90’nın üzerinde işlemler bitmiş durumda. Bundan sonrası öncelikle kaybettiğimiz vatandaşlarımıza rahmet dilemek ve kalan yaralılarımızın bir an önce şifasına kavuşmasını dilemek, kayıp vatandaşımızı da bulmak olacaktır. Tabii bundan sonraki aşama DSİ başta olmak üzere Büyükşehir Belediyemiz ve diğer belediyelerle beraber yapılacak çalışmalardır. Tahammülümüz yok, çok hızlı çalıştık, iyi işler yaptık ama bu tür olağanüstü yağışlarda tekrar aynı senaryonun yaşanmaması için bizim tedbirlerimizi çok hızlı bir şekilde almamız gerekiyor. Hasar tespiti yapılan yerlerde hızlı bir şekilde ödeme yapıldı ve ekipler de çok hızlı bir şekilde uyumlu bir çalışma sergilediler. Böylesine büyük ve birçok alanda aynı anda yaşanan sel felaketinin hızlı bir şekilde yaraları sararak ilerlemiş olması, bizleri şehrim adına mutlu etti. Biz buradayız ve bu sel afetinin üstesinden çok hızlı bir şekilde geldik. Ama ülkemizin karşı karşıya kaldığı bir deprem afeti var. 50 binin üstünde vatandaşımızı kaybettik. Yüzbinlerce konut hasar gördü, yıkıldı ve bunların yeniden inşası gerekiyor. Bununla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız başta olmak üzere tüm bakanlıklarımız, tabii ki AFAD’ın koordinasyonunda ilgili çalışmaları çok hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. Allah bu tür afetleri bir daha göstermesin. Canımız yandı. Maddi hasar olarak 104 milyar dolara yakın -bu sürekli güncellenecek bir rakam- kaybımız var. Aynı zamanda bütçe üzerinde bir yükümüz var. İşini, aşını kaybeden vatandaşlarımız var. Gerek çadırlarda yaşayan, gerekse de konteynırlarda yaşamlarını idame ettirenlerle artık daha hemhal olacak şekilde ve Ramazan ayının da rahmeti ve bereketiyle inşallah yaralarımızın en azından manevi olarak güçlendirilmesi noktasında işbirliğimiz devam edecek” diye konuştu.

Selin ardından Şanlıurfa’da incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yapılan ön tespitlere göre sel nedeniyle tarım ve hayvansal üretimde ciddi bir sıkıntı olmadığını belirtti. Çalışmaların yağışlar durduğunda devam edeceğini söyleyen Bakan Kirişci, Şanlıurfa kent merkezinden geçen derelerle ilgili yeni bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Derelerin üstünün tamamen açılarak genişletileceğini söyleyen Bakan Kirişci, “Bu derelerin bir kesinlikle genişlik olarak yeterli olması, iki üstlerinin açık olması, asla kapatılmaması, bunlar çok çok önemli ve tabii ki ondan sonra derenin geçtiği havzada diğer yapılması gerekenler var. Şu anda Devlet Su İşlerimiz bu çalışmaları büyük bir hızla sürdürüyor. Yaklaşık bin 200 metrelik Sırrın Deresi üzerinde, yine 800 metrelik de Karakoyun Deresi üzerinde dere üstünün açılması çalışmalarını inşallah süratle tamamlayacağız. Budan sonra yapmak istediğimiz kesinlikle ve kesinlikle bu derelerin hem genişlikleri, hem derelerin güzergahları, hem de bu derelerin belirli alt geçitlerin altından veya binaların yanından geçiyor olmasını dikkate alarak tamamıyla dereleri rahatlatacak sıfırdan yeni bir projelendirme çalışmasının içindeyiz. Bu da ben eminim Şanlıurfa'mıza bütün bu yaşanılan üzücü hadiselerden sonra onları mutlu edecek ve memnun edecek bir çalışma olacak. Ve bu çalışmalar tamamlandıktan sonra da inanıyorum ki bir daha böyle taşkınlar olmayacak” dedi.

"Tespitlerimiz sürüyor"
Sel nedeniyle gıda güvenliğini riske edebilecek bir tespitleri söz konusu olmadığını söyleyen Bakan Kirişci, “Tarımsal üretimle ilgili de, gerek bitkisel üretim tarafında, gerekse hayvansal üretim tarafında bir takım kayıplarımızın olduğunu biliyoruz. Buna ilişkin de bizim il ve ilçe müdürlüklerimizin çalışmaları sürüyor. Takdir edersiniz ki daha birkaç saat öncesine kadar da yağışlar devam ediyordu. Dolayısıyla bu yağışların tamamlanmasıyla birlikte biz bilhassa buğday, arpa, mercimek gibi baklagil çeşitlerinin de içinde olduğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarımızı yapmış olacağız. Vatandaşlarımızın ifadeleri doğrultusunda ve sonrasında da tespit çalışmalarıyla büyükbaşta, küçükbaşta, arılı kovanda olan tespitlerimiz de sürmektedir. Çok önemli sayılabilecek, ülkenin gıda güvenliğini riske edebilecek herhangi bir gelişme ön tespitlerimiz olarak söz konusu değildir” diye konuştu.