Gazete Vatan Logo

'X' temsilci atadı reklam yasağı kalktı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye’ye temsilci atayan sosyal medya platformu X’in reklam yasağını kaldırdı.

'X' temsilci atadı reklam yasağı kalktı

Kurumun konuya ilişkin ilanı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, eski unvanı Twitter, Inc. olan X Corp. (Twitter/X) adlı sosyal ağ sağlayıcısı, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun uyarınca, ‘Türkiye’de temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü’ yerine getirdi. Bu nedenle platforma 19 Temmuz 2023’te getirilen reklam yasağı kaldırıldı.

VERGİSİNİ DE ÖDEYECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu ise şirketin reklam yasağı sonrasında planlanan bant daraltma önlemleri öncesinde gerekli adımların atıldığını duyurdu. Uraloğlu, şirketin temsilcilik açtığını ve bant daraltma önlemleriyle ilgili uyarıların yapıldığını; bu önlemlere yanıt olarak nisan ayının sonunda İstanbul’da bir şirket kurarak temsilci atadığını açıkladı. X’in Türkiye’de resmi temsilci atayarak muhatap olmasının ardından şirket, hem ülkedeki kazançlarından vergi ödeyecek hem de gerektiğinde doğrudan yaptırımlara muhatap olacak.

Haberin Devamı