Gazete Vatan Logo

Tüketici kredisi vade sınırı! Tüketici kredisi vadeleri uzayacak mı 2022, 50 bin-100 bin TL kredi vadesi ne kadar, kaç ay oldu? Kredi vadeleri değişti mi?

Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında yer alan adımlar kapsamında; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu hem tüketici kredi tutarları ve vadeler konusunda hem de kredi kartı asgari borç ödemelerinde yeni düzenlemeye gitti. Söz konusu gelişmenin ardından “Tüketici kredisi vadeleri uzayacak mı 2022, ne kadar, kaç ay oldu?” sorularına yanıt aramaya başladı.

Tüketici kredisi vade sınırı! Tüketici kredisi vadeleri uzayacak mı 2022, 50 bin-100 bin TL kredi vadesi ne kadar, kaç ay oldu? Kredi vadeleri değişti mi?

Hazine ve Maliye Bakanlığı dolar kurunun önüne geçebilmek için yeni ekonomi paketini açıkladı. Ekonomi paketi çerçevesinde alınan tedbirler kapsamında tüketici kredilerinde vade sınırlamasına gitti. BDDK’nın tüketici kredisi vadelerinde yeni düzenleme yapmasından sonra ise vatandaşlar arama motorlarına yöneldi. Peki, tüketici kredisinin vadesi ne kadar oldu?

Tüketici kredisi vadeleri ne kadar oldu?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüketici kredilerinde genel vade sınırını 50 bin ila 100 bin lira arasında değişen tutarlar için 24 ay, 100 bin liranın üzerindeki tutarlar için 12 ay olarak belirledi.

BDDK'nın açıklaması şöyle:

''Bugün (09.06.2022) Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında yer alan adımlar kapsamında; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun bugün almış olduğu 10222 sayılı Kararı ile;

  • Tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının, kredi tutarı elli bin Türk Lirasının üzerinde yüz bin Türk Lirasının altında olan krediler için 24 ay, yüz bin Türk Lirasının üzerinde olan krediler için 12 ay olarak belirlenmesine,
  • Limiti yirmi beş bin Türk Lirasının altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde yirmisi; limiti yirmi beş bin Türk Lirasının üstünde olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde kırkı olarak belirlenmesine, karar verilmiştir.

Yabancıya tahsisli swap

Öte yandan, devam etmekte olan çalışmalar kapsamında ise;

  • Konut kredilerinde kredi değer oranının tutar bazlı farklılaştırılması,
  • Ticari krediler başta olmak üzere selektif yaklaşımın iyileştirilmesi amacıyla kredilerin yatırım ve ihracat gibi üretken alanlara yönlendirilmesi,
  • Yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren tüzel kişilere kullandırılacak kredilerin risk ağırlığının artırılması,
  • Yurt dışı yerleşiklere tahsisli swap imkanının getirilmesi hususlarında gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır.''