Gazete Vatan Logo

TOGG batarya fabrikası nerede? Siro batarya fabrikası kimin, nerede üretiliyor, ne zaman kullanılacak?

Batarya fabrikası nereye kuruluyor? TOGG batarya nerede üretiliyor? Türkiye'nin ilk batarya fabrikasının temeli, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti. Vatandaşlar ise batarya fabrikasının nereye kurulduğunu ve üretildiğini araştırıyor. Peki, Siro batarya fabrikası kimin, nerede üretiliyor?

TOGG batarya fabrikası nerede? Siro batarya fabrikası kimin, nerede üretiliyor, ne zaman kullanılacak?

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG için batarya fabrikası kuruluyor. Togg ve Farasis ortaklığındaki Siro, proje bazlı devlet desteğinden de yararlanarak kurulacak fabrikada batarya hücresi ve modül üretimi yapacak. Peki, Batarya fabrikası nereye kuruluyor? TOGG batarya nerede üretiliyor?

BATARYA FABRİKASI NEREYE KURULUYOR?

Türkiye'nin ilk batarya fabrikasının temeli, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Bursa'nın Gemlik ilçesinde atılıyor.

607 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü'nün 2024 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

TOGG BATARYA KİMİN, NEREDE ÜRETİLİYOR?

Türkiye'nin küresel mobilite markası Togg ile Çinli enerji firması Farasis ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere kurulan Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojilerinin Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü temeli atılıyor.

Türkiye'ye önemli kabiliyetler kazandıracak batarya fabrikasının, Türkiye ve Bursa'ya istihdam anlamında da önemli bir getiri sağlayacağını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şunları kaydetti:

"Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bu yatırımlara devam edeceğiz. Bursa gibi önemli bir sanayi şehri, bu yatırımlardan da nasibini fazlasıyla alacak. Burada yaptığımız yatırımlar sadece bu şehri değil tüm Türkiye'yi kalkındıracak." değerlendirmesinde bulundu.

Hücre, modül ve paket üretimlerinin yapılacağı kampüste son nesil, yüksek enerji yoğunluğuna sahip batarya hücreleri üretilecek.

ÇEVRE ÜLKELERE DE SABİT ENERJİ DEPOLAMA HİZMETLERİ VERECEK

Türkiye, Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü ile bu alanda Avrupa ve Orta Doğu'nun önemli bir entegre enerji depolama merkezi haline gelecek. Böylece Türkiye, az sayıda ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak. 2031 yılı itibarıyla üretim kapasitesi yıllık 20 GWs'e ulaşacak olan Siro, geliştirdiği tüm ürün ve çözümlerin fikri mülkiyetine sahip olacak. Siro, Türkiye'nin yanı sıra çevre ülkelere de endüstriyel uygulamalar, deniz taşıtları, yenilenebilir enerji için sabit enerji depolama hizmetleri verecek.