Geri Dön

Tarihe geçen yükseliş! Türkiye, ABD'den sonra ikinci oldu

Türkiye için sevindiren gelişme. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünyada en çok yapımları izlenen ülke konumuna ulaştıklarını açıkladı.

Tarihe geçen yükseliş! Türkiye, ABD'den sonra ikinci oldu

Türk dizileri ve filmleri dünyada büyük ilgiyle takip edilmeye devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin sanat alanındaki büyük gelişimiyle ilgili dikkat çeken gelişmeyi duyurdu. Beyoğlu'ndaki Atatürk Kültür Merkezi'nde Necip Fazıl Ödülleri programı düzenlendi.

Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Programda video gösterisinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuşma yaptı. Bakan Ersoy, Türk yapımı dizi ve filmlerin dünyada en çok izlenen ülkeler sıralamasında ikinciliğe yükseldiğini açıkladı.

Tarihe geçen yükseliş Türkiye, ABDden sonra ikinci oldu

"ABD’DEN SONRA YAPIMLARI EN ÇOK İZLENEN ÜLKE KONUMUNDAYIZ"

Bakan Ersoy "Türkiye Yüzyılı’nda her alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da kendimize büyük hedefler belirlemiş durumdayız. Bu hedeflere ulaşmak, edebiyatımızı, şiirlerimizi, romanlarımızı, sinemamızı, düşünce alanında ortaya konan eserlerimizi, kültür ve medeniyet birikimimizi dünyanın dört bir yanına ulaştırmak adına sanatçılarımızın ve bilim insanlarımızın çabalarının çok değerli olduğuna inanıyoruz. Bir yandan eserlerimizi farklı dillere çevirirken diğer yandan 150’ye yakın ülkede güzel Türkçemizi öğretmeye devam ediyoruz. Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünyada en çok yapımları izlenen ülke konumuna ulaşmış durumdayız. Türk kültürünü ve sanatını tanıtarak, Türkiye’nin kültürel birikimini farklı coğrafyalara taşıyıp, kültürel diplomasinin güçlenmesini sağlayarak Türkiye Yüzyılına siz değerli kültür sanat dostlarımızla birlikte hazırlanıyoruz" dedi.