Geri Dön
EkonomiSüper Türk Merrill'in zirvesinde

Süper Türk Merrill'in zirvesinde

1.8 trilyon dolarlık fon büyüklüğüyle dünyanın bir numaralı yatırım bankası olan ABD'li Merrill Lynch'in en çok gelir sağlayan bölümü 38 yaşındaki Türk bankacı Osman Semerci'ye emanet edildi

Yurtdışında en yüksek kademedeki Türk finans yöneticisi olarak bilinen Osman Semerci'nin dünyanın bir numaralı yatırım bankası Merrill Lynch'teki yükselişi durmuyor. Daha önce Merrill Lynch'in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Global Piyasalar ve Yatırım Bankacılığı bölümünün başında olan Semerci, bu görevine ek olarak bankanın Global Sabit Getirili Menkul Kıymetler, Döviz Piyasaları ve Emtialar bölümünün dünya başkanlığına getirildi. 38 yaşındaki Osman Semercinin başına getirildiği bölüm geçtiğimiz yıl 6.3 milyar dolar gelir ile Merrill Lynch'in kurumsal bankacılık alanındaki en büyük alanı oluşturuyor. Semerci'nin getirildiği yeni görev, bütün sabit getirili enstrüman alım/satım ve pazarlama fonksiyonlarından oluşan tümüyle entegre bir iş alanı olacak.

Dünya rapor verecek
Dünya çapında, bütün sabit getirili ürün ve saüş yöneticileri kendi bölüm başkanlarına ek olarak Osman Semerci'ye de rapor verecek.

Merrill Lynch'in yaürım bankacılığı alanında elde ettiği kârın yüzde 25'ini sağlayan Avrupa ve Ortadoğu biriminin başına bulunan Semerci, bundan böyle dev yatırım şirketinin toplam gelirinin yüzde 44'ünü sağladığı sabit getiri faaliyetlerinden de sorumlu olacak. Semerci'nin başında olacağı Merrill LySnch'in sabit getirili menkul kıymet birimi bu yılın ikinci çeyreğinde 8.2 milyar dolar gelir elde etti. Merril Lynch, Semerci'nin atamasıyla yaürım bankacılığı alanında gerçekleştirmiş olduğu bu denli büyük bir yeniden yapılandırmayı en son 2003 yılının Ağustos ayında gerçekleştirmişti.