Geri Dön
EkonomiSoma’da iflaslar kapıda

Soma’da iflaslar kapıda

Soma’da yaşanan facianın ardından hayatını kaybeden ve işten çıkarılan toplam 2 bin 831 kişinin 41 milyon lira tutan kıdem tazminatları verilmezken, maden sahibinin ilçedeki esnafa olan yaklaşık 25-30 milyon liralık borcu da ödenmiyor

Soma’da yaşanan 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın yıldönümünde ekonomisi dibe giden ilçeyi karanlık günler bekliyor. Kazanın yaşandığı madenin sahibi Soma Kömürleri A.Ş.’nin hesaplarına tedbir konulması yüzünden ölen 301 işçi ve bir SMS’le işten çıkarılan 2.530 işçinin kıdem tazminatları yaklaşık 1.5 ay önce TBMM’de yasa çıkmasına rağmen ödenemedi. Şirket aynı sebeple 1 yıldır mal ve hizmet aldığı ilçe esnafına 25-30 milyon lira civarındaki borcunu da ödeyemedi. Soma esnafı Temmuz’da geri ödemesi başlayacak olan KOSGEB kredilerini nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyor.

Kıdem tazminatları ödenmedi

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Şubesi Sekreteri Yasin Karatay, “301’i vefat eden toplam 2.831 kişi ve ailesi kıdem tazminatlarını bekliyor. Kazanın yaşandığı Eynez ve merkez maden Atabacası’ndaki işçilerin 41 milyon 84 bin lira kıdem tazminatı alacağı var. 1.5 ay önce çıkan yasaya göre el konulan mallar satılırsa ilk ödeme bize yapılacaktı. Ancak 20 Nisan’da TMSF’nin yapacağı bildirilen ihaleden haber almak mümkün değil. Mallar satıldı mı, kaldı mı bilmiyoruz. TMSF de cevap vermiyor” dedi.

25-30 milyon lira borç var

Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin piyasaya bir yıldır yaklaşık 25-30 milyon lira arasında borcu olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Servisçiden otobüsçüye kadar bir sürü firmamızın 1 yıldır ödenmeyen borç yüzünden 25-30 milyon lira civarında şirketten alacağı var. Mahkeme şirketin hesaplarına yüzde 60 civarında tedbir koyduğu için ödeme yapılamıyor. Işıklar ve Atabacası’nda üretimden kalan gelirle işçi maaşları ve sigortalar ödeniyor. Kazadan sonra bankalar kredileri 6 ay ötelemese ve KOSGEB destek kredisi gelmese çok kişi iflas ederdi. Şu ana kadar firmalar özvarlıklarını satarak idare etti ama bıçak kemiğe dayandı. Kömür üretimi azaldı, 3 bine yakın madenci işsiz kaldı. Mobilya, tekstil gibi harcaması ilk kesilen sektörlerin cirolarında yüzde 40’a yakın azalma var. Temmuz’da KOSGEB kredisinin geri ödemeleri başlıyor. Nasıl ödenecek kara kara düşünüyoruz. Ertelemelerini istedik ama KOSGEB ödemeleri ertelenmezse çok sıkıntıya girecek firma ve esnafımız var. Soma’yı çok sıkıntılı bir yaz bekliyor.”

Şirket tedbir kararının arkasına sığınıyor

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’den en yüksek alacağı olan Soma Nakliyeciler Kooperatifi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Aksoy, ödeme yapılmazsa büyük mağduriyet yaşayacaklarını belirtiyor: Kooperatifin avukatı Mehmet Aydın, “5 milyon liradan fazla alacağımız var. İcra takibi başlattık ama tahsilat konusunda bir ilerleme yok. Tedbir kararı dışında kalan elle tutulur sadece Soma ve Mersin’deki maden ruhsatları var. Onları satabilirsek borcu tahsil etmeye çalışacağız. Ancak bu da çok zor gözüküyor. Şirket tedbir kararının arkasına sığınarak hiç bir şekilde ödeme yapmıyor” dedi.