Geri Dön
EkonomiGüncel 8 Haziran motorin fiyatları ne kadar? Benzin motorine zam var mı, motorine zam geldi mi? 8 Haziran akaryakıt zammı!

Güncel 8 Haziran motorin fiyatları ne kadar? Benzin motorine zam var mı, motorine zam geldi mi? 8 Haziran akaryakıt zammı!

Motorine zam var mı, benzine zam geldi mi? Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin fiyatına 1 lira 95 kuruş zam geldi. Peki, 8 Haziran güncel motorin fiyatları ne kadar, motorinin litre fiyatı kaç TL oldu? İşte 8 Haziran akaryakıt zammı...

Güncel 8 Haziran motorin fiyatları ne kadar? Benzin motorine zam var mı, motorine zam geldi mi? 8 Haziran akaryakıt zammı!

Doların 16.80 liranın üzerine çıkması, brent petrolün de 120 doları geçmesinin ardından akaryakıt ürünlerine bir kez daha zam geldi. 8 Haziran 2022 tarihinden geçerli olmak üzere motorinin fiyatı 1 lira 95 kuruş zamlandı.

Motorine zam geldi mi, benzine zam var mı?

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 120,12 dolardan işlem görüyor. Brent petrolün varil fiyatı, önceki gün 121,95 doları görürken dünü brent petrol 119,51 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 07:0 itibariyle yine 120 doların üzerine çıktı.

Motorinin fiyatına 1 lira 95 kuruş zam geldi. Benzine ise zam gelmedi.

8 Haziran güncel motorin fiyatları ne kadar?

Motorinin fiyatı 28 liranın üzerine çıktı. 1 lira 95 kuruşluk zammın ardından İstanbul'da 25.94'ten satılan motorinin litresi 27.89'a yükseldi. Motorinin litresi Ankara ve İzmir'de 26.06'dan 28.01'e çıktı.

27 Mayıs tarihinde benzine 1 lira 45 kuruş, motorine 1 lira 38 kuruş zam gelmişti. 28 Mayıs tarihinde benzinin litresi 70 kuruş, motorinin litresi 97 kuruş artmıştı. 2 Haziran tarihinde de benzin 1 lira 22 kuruş, motorin ise 1 lira 49 kuruş zamlanmıştı.

Fiyatlardaki yükselişte, küresel piyasalardaki talep artışı ve üretimin yetersiz kalacağı endişeleri etkili oldu. Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin'de, Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesiyle petrol talebinde artış beklentileri güçleniyor. Dünya genelinde artan petrol talebini karşılamaya yetecek kadar üretim olmayacağı endişeleri de fiyatları yükseltmeye devam ediyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, geçen hafta üretimlerini temmuz ve ağustosta 648 bin varil artıracaklarını açıkladı. Uzmanlar, üretimdeki artışın Rus petrolüne uygulanan ambargonun yaratacağı açığı kapatmakta etkili olamayacağını öngörüyor.