Geri Dön
EkonomiKaramehmet Yapı Kredi'den vazgeçti anlaşma yenilendi

Karamehmet Yapı Kredi'den vazgeçti anlaşma yenilendi

31 Aralık 2002'de 15 yıllık sürede 6.2 milyar dolar ödemek üzere TMSF ile anlaşan Mehmet Emin Karamehmet, bankacılık yapma hakkı ve Yapı Kredi Bankası'ndan vazgeçerek TMSF ve BDDK'yı yeni anlaşmaya ikna etti. Borç 15 yıl yerine 2 yılda ödenecek

Çukurova Grubu ile BDDK ve TMSF arasında aylar süren pazarlıklar neticesinde nihayet 31 Ocak 2003 tarihli protokolün yerini alacak yeni bir anlaşmanın yapılması konusunda mutabakata varıldı.

BDDK'dan yapılan yazılı açıklamada TMSF ile Yapı Kredi Bankası alacaklarının yemden yapılandırılıp erken ödenmesi kapsamında Çukurova Grubu'nun verdiği teklifin kabul edildiği kaydedildi. Söz konusu teklifin yasal çerçeveye oturtulması için çalışmalara başlanacağı bildirildi.

Çukurova grubu bankacılıktan çıkıyor
Anlaşmaya göre Çukurova Grubu'nun bankacılıktan çekilme işlemi hızlandırılacak. Bu kapsamda ek bir sözleşmeyle Yapı Kredi Bankası'nda Çukurova Grubu'nun sahip olduğu yüzde 39,015 ve TMSF'nin sahip olduğu yüzde 12.89'luk hissenin satış çalışmalarına derhal başlanacak.

Çukurova'nın YKB hisselerini satmak için için en geç 31 Ekim 2004'e kadar danışman tutması gerekiyor. Çukurova Grubu bankanın satışını 31 Ekim 2005 tarihine kadar sonuçlandıramazsa devreye Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu girerek satış işlemlerini sonuçlandıracak.

Çukurova Grubu yeni anlaşma için yurtdışından bulduğu kredi için de Yapı Kredi Bankası hisselerini rehin olarak gösteremeyecek. Daha önceki görüşmelerde Karamehmet Yapı Kredi Bankası sahipliği konusundaki isteklerinden vazgeçmediği için görüşmeler tıkanmıştı.

Borçların erken ödenmesi yönündeki yeni anlaşmaya göre daha önce 5 milyar 23 milyon doları anapara, 1 milyar 195 milyon doları da faiz olmak üzere 6 milyar 218 milyon dolar olarak belirlenen borç yekûnu 4.1 milyar dolara indirilecek. "Hair cut" olarak tabir edilen bu indirim borç ödeme vadesinin 15 yıldan 2 yıla çekilmesi üzerine yapıldı.

Çukurova ve BDDK arasında anlaşma yapıldığına ilişkin dün akşam saatlerinde yapılan sürpriz açıklamada şu sözlere yer verildi:

"BDDK ile Çukurova Yapı Kredi alacakları ve sahipliği konusunda mutabakata vardı. Çukurova yurtdışından temin edeceği kredinin teminatına hiçbir şekil ve koşulda Yapı Kredi Bankası hisselerini rehin olarak vermeyecek. BDDK'nın banka hisedarlığı ve sahipliği konusundaki hassasiyetinden dolayı YKB hisseleri oluşturulan yapının tamamen dışında tutulacak. YKB hisseleri erken itfa dönemi boyunca TMSF lehine rehin tutulmaya devam edilecek. Bankanın satışından gelecek para Çukurova'nın YKB'deki bakiye risklerinin tasfiyesinde kullanılmak üzere YKB'ye temlik edilecek"

Turkcell ve Digitürk hisseleri Çukurova'ya
BDDK açıklaması ile aynı saatlerde Yapı Kredi Bankası'ndan da bir açıklama geldi Yapı Kredi Bankası anlaşma çerçevesinde rehninde bulunan Turkcell, Turkcell Holding, Digitürk ve Superonline hisselerinin yaklaşık 1 milyar dolar değerle Çukurova Grubu'na nakit satışını gerçekleştirecek. Çukurova Grubu'nun yapacağı 4,1 milyar dolarlık ödemenin yaklaşık 2 milyar dolarlık kısmı da Yapı Kredi Bankası'na olan borçlarının tasfiyesinde kullanılacak. Yapı Kredi Bankası "Böylece bankamıza 2 yıl içinde 3 milyar dolarlık nakit girişi sağlanacak. Bu bankanın kârlılığına olumlu yansıyacak" notunu da açıklamaya ekledi.

TMSF'ye 13 ayda 2.1 milyar $ ödeyecek
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu da (TMSF) söz konusu anlaşmanın parasal kısmını açıkladı. Buna göre 4.1 milyar dolarlık ödemenin 2 milyar dolarlık kısmı Yapı Kredi Bankası'na 2.1 milyar dolarlık kısmı da TMSF'ye yapılacak.

Açıklamada "Çukurova Grubu ile TMSF arasında 31 Ocak 2003 tarihinde imzalanan ve erken ödeme halinde indirim yapılmasını öngören ana sözleşme hükümlerine göre, Çukurova Grubu'nun erken ödeme talebi değerlendirilerek yeni ödeme planı üzerinde prensip mutabakatı sağlanmıştır" denildi.

Bu çerçevede, 31 Ocak 2003 tarihli ana sözleşmede yer alan ve 15 yıl içinde Libor+0,5 faizle tahsil edilecek 3 milyar 200 milyon ABD Doları tutarındaki alacak bugünkü değere indirgenerek 2 milyar 100 milyon ABD Doları olarak belirlendi ve bu tutarın, grubun talebi doğrultusunda ortalama 13 aylık vade içinde ödenmesi öngörüldü. Yeni ödeme planını içeren ek sözleşme 31 Ocak 2003 tarihli ana sözleşmenin bir eki olarak yürürlüğe girecek.

TMSF "31 Ocak 2003 tarihli ana sözleşme halen geçerli olup, yeni ödeme planına uygun ödemelerin zamanında gerçekleşmesi halinde ek sözleşme yürürlükte kalacaktır. Yeni ödeme planında bir aksama olması halinde 31 Ocak 2003 tarihli ana sözleşme geçerliliğini korumaya devam edecektir." uyarısında da bulundu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu açıklamasında ayrıntılar ile ilgili çalışmalar tamamlanıp sözleşmenin en kısa zamanda imzalanmasının hedeflendiği belirtildi.

31 Ocak 2003 tarihli ödeme planına göre Çukurova Grubu TMSF ve Yapı Kredi Bankası'na toplam 6 milyar 218 milyon dolar ödemeyi taahhüt etmişti.

Bu ödemenin 5 milyar 23 milyon dolarını anapara 1 milyar 195 milyon dolarını da faiz oluşturuyordu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler