Geri Dön

İran gazı için 3.5 milyar $’lık yatırım

Türkiye ile ABD arasında gerginliğe yol açan İran’la yapılan doğalgaz anlaşmasının ayrıntıları yavaş yavaş belli oluyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) İran’da 3.5 milyar dolarlık yatırıma gelecek yıl başlaması öngörülüyor.

Enerji Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, “Güney Pars sahasındaki üretim için toplam 3.5 milyar dolarlık bir yatırım gerekiyor. Bu, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin şirketi ve İran’dan bir şirketle ortak olarak yapılabilir” dedi.

İran ile Türkmen gazının da Avrupa’ya satışının önünü açan anlaşmaya göre, 14 trilyon metreküplük rezerve sahip Güney Pars’taki üç saha, ihalesiz olarak Türkiye’ye verildi. Bu sahaları TPAO işletecek ve yıllık ise 20.4 milyar metreküplük üretim yapılabilecek. İran Petrol Bakanı Kazım Vaziri Hamaneh, doğalgaz alanının 22, 23 ve 24. kısımlarının Türkiye tarafından geliştirilmesi ile ilgili ayrıntıların 4-6 ay arasında sonuçlanacağını belirterek, “Ayrıntılar Türkiye’nin enerji bakanının önümüzdeki ay yapacağı ziyarette görüşülecek ve 4 ila 6 ay arasında gerekli anlaşmalar imzalanacak” demişti. Üst düzey yetkili, İran ile yapılan anlaşmada Güney Pars sahalarının işletilmesinin gerçek anlamda bir kazanım olduğunu vurgulayarak, “Bu sahalardaki inşaatın da 2008 yılında başlaması planlanıyor. bu konuda ayrıntılar İranlılar’la görüşülerek detaylandırılacak” diye konuştu.

“TPAO bu projede mutlaka yanına güçlü ve bölgede iş yapan büyük şirketlerden birini alacak” diyen bir başka yetkili ise, “Buradan çıkarılacak doğalgazın satışı konusu ise gelecek ay sonuna kadar tamamlanacak” dedi. Anlaşmaya göre, ayrıca İran’dan Türkiye’ye yapılacak 2 milyar dolarlık 2 bin kilometrelik yeni boru hattının her iki ülke tarafından ortak olarak yapılması planlanıyor.