Gazete Vatan Logo

İngilizlere satıldı!

Pronet Londra merkezli Cinven'e satıldı

Türkiye elektronik güvenlik sistemleri sektörünün önde gelen markalarından Pronet, Londra merkezli girişim sermayesi şirketi Cinven'e satıldı.

1995 yılında Akmerkez'in bodrum katında üç girişimci tarafından kurulan Pronet'in çoğunluk hisseleri daha sonra Turkven ve Hollanda Kalkınma Bankası'na satılmıştı.

Türkiye çapında 130 binin üzerinde ev ve işyeri abonesi bulunan Pronet'te yaklaşık 1.500 kişi çalışıyor.

300-350 MİLYON EURO

Pronet'in çoğunluk hisselerinin satış bedeli resmi olarak açıklanmasa da, Financial Times'a göre bu rakamın 300-350 milyon euro arasında olduğu tahmin ediliyor.

Satın alma işlemi ile ilgili bilgi veren Cinven yöneticisi Yalın Karadoğan, Türkiye’nin son dönemde yakaladığı güçlü ve hızlı büyüme dikkate alındığında önemli yatırım fırsatları sunduğuna inandıklarını kaydetti. aradoğan, "Buna ek olarak Pronet’in, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Asya gibi gelişmekte olan pazarlara açılma fırsatlarını da değerlendirmek istiyoruz" dedi.

Pronet CEO’su Alex McNutt ise "Cinven ile gerçekleştireceğimiz ortaklık bize büyük heyecan veriyor. Pronet’i Türkiye çapında ve bölgede büyütmeye yönelik planlarımızı hızlandırmamıza imkan verecek" dedi.

6 ALANDA YATIRIM

1977 yılında kurulan Cinven, bugüne kadar 67 milyar euronun üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

Cinven Hizmet Sektörü, Finansal Hizmetler, Endüstri Ürünleri, Tüketici ve Teknoloji ile Medya ve Telekomünikasyon olmak üzere 6 ana alanda yatırım yapıyor.

YABANCILARIN GÖZÜ TÜRKİYE'DE

Geçtiğimiz 7 ayda yabancılara yapılan en büyük hisse satışları şöyle:

DENİZBANK RUSLARIN OLDU

Bir zamanlar Zorlu Grubu'na ait olan ancak 2006 yılında Fransız-Belçika ortaklığı Dexia'ya satılan Denizbank tekrar el değiştirdi. Rusya'nın en büyük bankası Sberbank Denizbank'ı 3.54 milyar dolara satın aldı.

TAV FRANSIZLARA

2012 yılı içerisinde yabancılara yapılan en büyük satış TAV'ın hisse satışı oldu.

Atatürk Havalimanı ile birlikte dünya çapında 10 havalimanı işleten halka açık TAV Havalimanları Holding'in yüzde 38'i ve halka açık olmayan TAV Yatırım Holding'in yüzde 49'u Fransız Aéroports de Paris Management şirketine 923 milyon dolar karşılığında satıldı.

MUSTAFA NEVZAT'A 700 MİLYON DOLAR

Bu yıl içerisinde gerçekleşen ikinci büyük satış ise ilaç sektöründe gerçekleşti.

Tarihi Cumhuriyet’e dayanan 89 yıllık Mustafa Nevzat İlaç Sanayii’nin yüzde 95.6’lık hissesi, 700 milyon dolar karşılığında ABD’li Amgen'e satıldı.

KOTON'UN YARISI SATILDI

Türkiye’nin en büyük hazır giyim markalarından Koton'un yüzde 50’si geçtiğimiz cuma günü özel girişim sermayesi Turkven’in sahibi olduğu Hollanda merkezli Nemo Apparel BV’ye satıldı. Satış bedelinin yaklaşık 500 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Koton’un 200’ü Türkiye’de, 84’ü yurtdışında olmak üzere 300’e yakın mağazası bulunuyor.

GRANİSER'E 75 MİLYON DOLAR

Kazancı Ailesi'nin sahip olduğu granit sektörünün en büyüklerinden Graniser de bu yıl yabancılara satılan firmalar arasında bulunuyor.

Graniser'in yüzde 75 hissesi 75 milyon dolar karşılığında İngiliz yatırım fonu Bancroft Private Equity LLP'ye satıldı. Aile elde edilecek gelir ile hazır iyimdeki markaları olan Rodi'ye yatırım yapacak.

İDAŞ'A YABANCI ORTAK

Türkiye'nin yatak sektöründeki en büyük markalarından olan İDAŞ'a da yabancı ortak geldi. New York merkezli Capital Partners, İDAŞ’a 30 milyon lira ile ortak oldu.

YILIN İLK ORTAKLIĞINI SILK&CASHMERE YAPMIŞTI

Bu yıl ilk yabancı ortaklığı haberi Silk&Cashmere'den gelmişti. 2 Ocak'ta yapılan duyuru ile Dubai merkezli Eastgate Capital Group'un Silk&Cashmere’in yüzde 45’ini satın aldığı ifade edilmişti.

Silk&Cashmere'in bu ortaklık ile büyüme planlarına hız vermesi bekleniyor.

POLİMER KAUÇUK ABD'LİLERİN OLDU

1957'de kurulan Türk hidrolik ve endüstriyel hortum imalatçısı Polimer Kauçuk da yabancı ilgisinden nasibini alan şirketler arasına girdi.

150’den fazla ülkede faaliyet gösteren, 2011 yılı cirosu 16 milyar dolar olan ABD’li enerji yönetimi devi Eaton Corporation, 6 Haziran'da neticelenen anlaşma ile Polimer Kauçuk Sanayi ve Pazarlama AŞ'yi satın aldı. Polimer, ürünlerini SEL Hortum adıyla tüm dünyada satışa sunuyor. 2 binden fazla kişiye iş olanağı tanıyan Polimer, 2011'de yaklaşık 335 milyon dolarlık bir satış cirosuna ulaştı.

12 MİLYARLIK SATIŞ

Yıl başından bu yana yabancılara satılan Türkiye'deki doğup büyüyen firmaların toplamının 12 milyar TL'ye yaklaştığı görülüyor.

Türk Lirası bazında bakıldığında Denizbank Ruslara 6.5 milyar TL, TAV Fransızlara 1 milyar 670 milyon TL, Mustafa Nevzat ABD'lilere 1 milyar 260 milyon TL, Koton 905 milyon TL, Graniser 135 milyon TL, İdaş da 30 milyon TL karşılığında hisse sattı.

Pronet'in Cinven'e satışının da 780 milyon TL karşılığında olduğu tahmin ediliyor.