Geri Dön
Ekonomiİkinci el otomobil alacaklar dikkat! Masrafı 40 bin TL'ye kadar çıkıyor! Talep arttı ama...

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Masrafı 40 bin TL'ye kadar çıkıyor! Talep arttı ama...

Otomobil almak isteyenler dikkat! Talep arttı ancak çıkacak masrafları 40 bin lirayı buluyor. Önemli bir uyarı geldi. 10 yaş ve üzeri araba alacakların çok dikkat etmesi gerekiyor. Dış görünüşe aldanılmaması gerektiği ve mekanik kontrollerin çok önemli olduğu belirtiliyor. Eski teknoloji otomobillerde kilometre düşürme işlemi yeni araçlara kıyasla daha kolay, bu nedenle dolandırıcılar sıklıkla araç değerini yükseltmek için bu yönteme başvuruyor. İşte 10 yaş üzeri araç alacak kişilerin dikkat etmesi gerekenler...

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Masrafı 40 bin TL'ye kadar çıkıyor! Talep arttı ama...

İkinci el araç pazarında son bir ayda gözlemlenen ciddi fiyat artışları, tüketicilerin alışkanlıklarında da değişimler yaşanmasına sebep oldu.

Araç satın alacakların yükselen fiyatlar sebebiyle 10 yaş ve üzeri otomobillere eğilimlerinin arttığına dikkat çeken Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, "Bazı modellerde 1 ay gibi kısa bir sürede 2 katına dahi çıkan araç fiyatları araç ihtiyacı olmayanları bile bir araç satın almaya yöneltiyor. Tüketicilerin özellikle 10 yaş ve üzeri araçlarda mekanik kontrollere daha fazla dikkat etmesini öneriyoruz. Zira bu araçların hasar geçmişi daha kabarık, bakımları aksatılmış olabilir. Sadece kaporta boyaya bakarak araç satın almayın." dedi.

DIŞ GÖRÜNÜŞE ALDANMAYIN

20-25 yaşındaki araçların 60-80 bin TL'ye satıldığı bugünlerde satın alma maliyetini göz önünde bulundurarak, her otomobilin kapsamlı bir kontrolden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Emre, özellikle 10 yaş ve üzeri otomobillere olan talebin günden güne arttığına değindi.

Otomobil satın almayı düşünenlerin göz ardı ettiği hususlara ışık tutan Emre "Ülkemizde değişen-boya konusunda belirli bir hassasiyet olsa da, 10 yaş ve üzeri araçlarda düşürülmüş kilometreye, hava yastıklarına, şasiye özenle dikkat edilmesi gerekiyor. Bu araçların dış görünümü iyi olsa dahi yürüyen aksam, motor, mekanik ve şanzımanın, elektrik altyapısının, aksesuarların kapsamlı şekilde incelenmesi, eksiklerin tespit edilmesi araç satın alacakları gelecekte yapacakları 30-40 bin TL'ye varacak masraflardan kurtarır. Günümüzde araç bakım maliyetleri de arttığı için almayı düşündüğünüz araç 20 yaşında olsa dahi ekspertiz yaptırılmasını tavsiye ediyoruz." diye konuştu.

KİLOMETRE DÜŞÜRMEYE DİKKAT

Eski teknoloji otomobillerde kilometre düşürme işleminin yeni araçlara kıyasla daha kolay olduğunu ve dolandırıcıların sıklıkla araç değerini yükseltmek adına başvurduğu yöntemlerden birisi olduğunu söyleyen Emre şöyle devam etti:

"Düşürülmüş kilometreyi tespit etmek artık gerçekten uzmanlık gerektiriyor. Arıza ışıkları çok komik rakamlarla satın alınabilen OBD cihazları ile silinebiliyor. Aracın yaşını ve kilometresini ele veren koltuklar, direksiyon simidi, vites topuzu, kumandalar, pedallar yeni bir sektör haline gelen kaplamacılar ve döşemeciler tarafından kolaylıkla yenilenebiliyor. Elektronik kontrol üniteleriyle araç beyni üzerinden gerekli tespit ve eşleştirmeler ancak TSE belgeli, kurumsal oto ekspertiz şirketleri tarafından yapılabilir. Tüketicilerin ekspertiz işlemi için ödeyeceği rakamlar on binlerce TL'lik maddi kayıpların ve mağduriyetlerin önüne geçmekte."