Geri Dön

EYT'de prim gün sayısı kaç olmalı? EYT Meclis'e geldi mi, ne zaman yasalaşacak?? İşte EYT'de 4 madde!

EYT'de prim gün sayısı kaç olmalı, EYT meclise geldi mi sorularının yanıtı merak ediliyor. Milyonlarca kişinin beklediği haber geldi ve EYT şartlarındaki detaylar belli oldu. AK Parti'den yapılan açıklamada EYT kanun teklifindeki detaylar belli oldu. Peki EYT prim şartı ne oldu? EYT 3600 günü kapsıyor mu? İşte EYT yasa teklifindeki 4 madde...

EYT'de prim gün sayısı kaç olmalı? EYT Meclis'e geldi mi, ne zaman yasalaşacak?? İşte EYT'de 4 madde!

EYT düzenlemesi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Milyonların akıllarında sorular da cevabını buldu. Emeklilik şartları, askerlik, doğum borçlanması, staj gibi konularda detaylar belli oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu tarafından yapılan açıklamada 4 maddelik EYT düzenlemesinin detayları belli oldu. Peki 4 maddelik EYT kanun teklifi ne zaman yasalaşacak? EYT prim gün sayısı kaç olmalı?

EYT PRİM GÜN SAYISI KAÇ OLMALI?

EYT düzenlemesinin Meclis Başkanlığı'na sunulmasıyla birlikte detaylar da belli oldu. 2 milyon 250 bin kişiyi etkileyecek olan düzenleme 4 maddeden oluşuyor.

Yaş şartı kalktı: 8 Eylül 1999, bu tarih dahil olmak üzere yani 9 Eylül 1999’dan önceye sigortalılık süresini mevcut mevzuata göre götürebilen her bir çalışanımız yaş şartına bağlı olmaksızın emekli olabilecek.

İşverene EYT'li çalışanlara 500 TL destek: İşverenlere EYT'li çalışanlara destek amacıyla her çalışana 500 TL destek verilecek. her çalışan için iş yerlerine 10 gün içerisinde tekrar işe başlama durumunda, işverenlere tüm çalışanlarla ilgili yaklaşık 500 TL destekleme yapılacak.

EYTde prim gün sayısı kaç olmalı EYT Meclise geldi mi, ne zaman yasalaşacak İşte EYTde 4 madde

İş akdinin feshine dönük düzenleme kaldırıldı: Taşeron olarak bilinen ve bizim yaptığımız düzenleme ile daimi işçi statüsüne geçen bütün yüzbinlerce çalışanımızla ilgili düzenleme yapıldı. 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin geçici 23 maddesinde düzenlenen emekliliğe hak kazanıldığı taktirde iş akdinin feshine dönük düzenleme kaldırıldı.

Zorunlu emeklilik tekliften çıkarıldı: AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu'nun yaptığı açıklamada, "Zorunlu emekliliğini bu kanun teklifi kapsamında kaldırıyoruz." ifadesini kullandı.

EYT NE ZAMAN YASALAŞACAK, RESMİ GAZETEDE YAYINLANACAK?

EYT düzenlemesinin Meclis Başkanlığı'na sunulmasıyla birlikte milyonlarca kişi, "EYT ne zaman yasalaşacak, EYT resmi gazetede yayınlandı mı" sorularına yanıt aramaya başladı. Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilecek EYT düzenlemesi, Resmi Gazete'de yayınlamasının ardından yürürlüğe girecek.

MUHAMMED AKBAŞOĞLU'NDAN EYT AÇIKLAMASI!

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu yaptığı açıklamada, 

Özellikle EYT’li kardeşlerimizi hürmetle selamlıyorum. Bugün hakikaten tarihi bir gün. Zira bir sözümüzü daha yerine getirmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz.

5 adım atacağız demiştik. Asgari ücretle ilgili düzenlemeyi yapacağız, Memur ve emeklilerle ilgili SSK, Bağ- Kur, Emekli Sandığı, bütün emeklilerimizi maaşlarının düzenlenmesiyle ilgili adımları atacağız. 3600’ü hayata geçireceğiz. 500 bine yakın sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini temin edeceğiz. EYT ile ilgili yasal düzenlemeyi yapacağız dedik.

EYT ile ilgili kanun teklifimizi AK Parti ve Cumhur ittifakı olarak arkadaşlarımız TBMM Başkanlığı’na sunuyorlar. Hayırlı olsun, bu kanunla ilgili detaylı açıklamalarda bulunacağım.

EYT TBMM'YE SUNULDU

Bütün sosyal güvenlik sistemlerinde 3 şart aranır. Bir tanesi sigortalılık süresi, ikincisi prim günü ödeme sayısı, üçüncüsü yaş şartı. Kamuoyunda EYT adı altında oluşan platformlar, dernekler, çeşitli yapıların bu konudaki talepleri söz konusu oldu. Ve özellikle bizim bu açıklamalarımızı ortaya koymakla beraber EYT platformları, çeşitli dernekler 2022 yılı içerisinde farklı zaman süreçlerinde AK Parti, MHP’yi ziyaret etmek suretiyle bu konuda taleplerini dile getirdiler ve prim süresini doldurmak ve sigortalılık süresini doldurmakla beraber yaşa takılan birçok insanın taleplerini bizlere ilettiler.

Yaş şartının ortadan kaldırılması talebi söz konusu oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın, AK Parti Grup Başkanvekillerimize, Çalışma Bakanı ve Maliye Bakanımıza bu konuyla ilgili çalışmaları ortaya koyduk. Bu teklifimizi en son cuma günü yapılan müzakereler sonucunda milletvekili arkadaşlarımız, Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı çerçevesinde bürokrat arkadaşlarımızın son değerlendirme neticesinde en son şekli milletvekili arkadaşlarımız tarafından imzalanmak suretiyle bu teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduk.

"EYT DÜZENLEMESİ YAKLAŞIK 5 MİLYON ÇALIŞANA DOKUNUYOR"

2 milyon 250 bin çalışanımızı 2023 yılı içerisinde doğrudan etkileyen yaklaşık 5 milyon çalışanımıza bu konuda dokunan onların durumlarına dönük bir düzenlemeyi ithiva eden bu önemli, tarihi reforma sağlam bir irade ile bütün milletimizin derdi ile dertlenen bütün toplum kesimlerine olumlu dokunuşlarla refah seviyesini yükseltmeye, işçimizden çiftçimize, memurumuzdan emeklimize, esnafımızdan sanayicimize bütün toplum kesimlerine desteklerle büyük bir ekonomik sıçrayışa başarılı bir bütçe yönetimi ve ekonomi yönetimine imza atan milli ekonomi modeli ile yatırım, üretim, istihdam ve cari fazlaya dayalı milli ekonomi modelini hayata geçiren sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a teşekkürlerimi arz ediyorum.

3 şeyi düzenliyoruz. 4 maddeden müteşekkil bir teklif. İkisi esasa ilişkin, biri yürürlüğe biri yürütmeye ilişkin 4 maddeden müteşekkil EYT’ye has, yalın, sadece, uygulanabilirliği basit ve en genel, en kapsamlı şekilde hakları genişletici şekilde bir düzenlemeyi ihtiva ediyor.

MADDE 1

EYT platformlarımız yaş şartının kaldırılmasını talep etmişlerdir. Birinci düzenlememiz aynen EYT platformlarının ortaya koyduğu yaşa takılma engelinin kaldırılması, mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde yaşa takılmadan istisnasız emekli olabilme haklarına sahip.

"YAŞ ŞARTINA BAĞLI OLMAKSIZIN EMEKLİ OLABİLECEK"

8 Eylül 1999, bu tarih dahil olmak üzere yani 9 Eylül 1999’dan önceye sigortalılık süresini mevcut mevzuata göre götürebilen her bir çalışanımız yaş şartına bağlı olmaksızın emekli olabilecek.

MADDE 2

İkinci olarak neyi düzenliyor teklifimiz. Bu konuda çalışma hayatımızın desteklenmesi, üretimin, ihracatın, ekonominin büyümesi ve bu konuda bir sekteye uğranılmaması, işverenimizin de iş yerinin de lehine sonuçlanması amacıyla biz sosyal güvenlik destek primini getirmek suretiyle 5 puan iş yerlerine bu konuda her bir çalışan emekliliği hak edip emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içerisinde tekrar işe başlama durumunda olan bütün çalışanlarla ilgili bu kanun teklifi bünyesinde yaklaşık 500 lira bir desteklemeyi Hazine’miz üstleniyor. Bu konuda yüzde 5 oranında bir destek primi söz konusu oluyor.

EYTde prim gün sayısı kaç olmalı EYT Meclise geldi mi, ne zaman yasalaşacak İşte EYTde 4 madde

İŞVERENLERE EYT'Lİ ÇALIŞANLARLA İLGİLİ 500 TL DESTEK

Buna göre her çalışan için iş yerlerine 10 gün içerisinde tekrar işe başlama durumunda, işverenlere tüm çalışanlarla ilgili yaklaşık 500 TL destekleme yapılacak.

MADDE 3

3. düzenlememiz taşeron olarak bilinen ve bizim yaptığımız düzenleme ile daimi işçi statüsüne geçen bütün yüzbinlerce çalışanımızla ilgili dokunuşta bulunuyoruz. 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin geçici 23 maddesinde düzenlenen emekliliğe hak kazanıldığı taktirde iş akdinin feshine dönük düzenlemeyi kaldırıyoruz. Emekliliği hak eden bu taşerondan işçi kadrosuna geçen bütün arkadaşlarımız için ister emekli olabilme isterse kendi yerlerinde çalışabilme imkanlarını sağlıyoruz.

MADDE 4

Zorunlu emekliliğini bu kanun teklifi kapsamında kaldırıyoruz. Değerli arkadaşlar çok değerli basın mensupları, aziz milletim bu konuda yaptığımız düzenleme sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın 2022 yılının son Kabine toplantısı sonrasında bütün kamuoyuna deklare ettiği çerçevenin kanun teklifine dönüştürülmesidir. Bu irade sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu sağlam bir iradedir. EYTli kardeşlerimizin taleplerinin yerine getirilmesi iradesidir.

Tam bir kararlılık içerisinde 5 adım atacağız, bunların hepsini tamamlayacağız demenin bugün 5. adımı da atmanın mutluluğu, heyecanı, bahtiyarı içerisindeyiz. Ben bu teklifin bütün EYT’li kardeşlerimize, ülkemize, milletimize, dinamik ekonomimize hayırlı ve uğur olmasını niyaz ediyorum.