Geri Dön

Ev sahipleri artık kiralık daire için kredi notu istiyor! Kredi Notu nedir, nasıl yükseltilir? Kredi Notu nasıl öğrenilir?

Ev kiralamada şartlar tamamen değişiyor. Fahiş kira artışları yüzünden bütçeye uygun ev bulmak her geçen gün zorlaşırken ev sahiplerinin kiralamada, ev arayanlardan istedikleri şartlara bir yenisi daha ekleniyor. Kiralık daire ilanlarında bekar ya da evli gibi yasak olan ayrımcılıklara ek, kefil şartları, memur olup olmama durumunun yanında bir de Findeks kredi notu şartı ortaya çıktı. Sosyal medyada gündem olan Findeks Kiredi Notu isteyen kiralık ev ilanı sonrasında bu raporun ne olduğu araştırılıyor. Peki, ! Findeks Kredi Notu nedir? Findeks risk raporu nasıl alınır? Findeks Kredi Notu nasıl yükseltilir? Findeks Kredi Notu sorgulama nereden yapılır? İşte Findeks Kredi Notu öğrenme ekranı!

Ev sahipleri artık kiralık daire için kredi notu istiyor!  Kredi Notu nedir, nasıl yükseltilir? Kredi Notu nasıl öğrenilir?

Kiralık ev fiyatlarında yaşanan artış her geçen gün daha da derinleşirken, vatandaşlar bütçesine uygun ev bulmakta zorlanıyor. Ödeme durumuna göre seçenekleri değerlendiren kiracılar, ev sahiplerinin tuhaf istekleriyle karşılaşabiliyor. Ev sahiplerinin kira şartları da bitmek bilmiyor. Kiralar önlenemez bir şekilde artışa geçerken, bu sorun mülk sahiplerinin ev arayanlardan kiralama için tuhaf ve çetrefilli isteklerine neden oluyor. Yasal düzenlemede kiralarda yüzde 25 yasal zam sınırına rağmen fahiş zam baskısı ile karşı karşıya kalan evlerinden baskıyla çıkan kiracılar, yeni ev sahiplerinin şartlarına takılıyor.

Bekar ya da aile olma durumu gibi yasak olan isteklerin yanında, memur kefil şartı ile süreli sözleşme gibi istekler de ilanlarda yer alırken bir de kiracıdan “Findeks Kredi Notu” gibi istekler de geliyor. Peki, Findeks Kredi Notu nedir? Findeks risk raporu nasıl alınır? Findeks Kredi Notu nasıl yükseltilir? Findeks Kredi Notu sorgulama!

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

Findeks Kredi Notu; kişilerin kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarını ödeme alışkanlıklarına, borç durumlarına, yeni kredili ürün ve kredi kullanım yoğunluklarına göre hesaplanan nottur. Findeks Kredi Notu, kişilerin gelecek 12 aydaki borçlarını ödeme olasılıklarını tahminlemek için hesaplanan nottur. Kredi notu sadece kredi kullanırken değil; ev-araç kiralarken, cep telefonu veya beyaz eşya alırken önemli bir gösterge olarak kullanılmaktadır. Findeks Kredi Notu şu sıralar kiralamalarda da sıklıkla isteniyor.

FİNDEKS RİSK RAPORU NASIL ALINIR?

Kredi notu sorgulama işlemini birçok banka müşterilerine sunuyor. Bankalar aracılığıyla notunuzu öğrenmenin iki yolu bulunmaktadır. Banka şubesinden notunuzu öğrenmek istiyorsanız, şubeden bunu rica edebilir ya da kredi başvurusu yaptığınızda öğrenebilirsiniz.

Eğer şubeye gitmeden halletmek istiyorum diyorsanız, internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Bunun için de internet bankacılığına giriş yaparak, ilgili menüye girerek ödeyeceğiniz belirli bir ücret karşılığında notunuzu öğrenebilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabilir e-Devlet kredi notu sorgulama sayfasından finansal durumunuz ile ilgili detayları görüntüleyebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu, Findeks.com, Findeks Mobil ve İnternet Şubesi'nden kolayca öğrenilebiliyor.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Kredi notu 0-1900 arasında puanlama sisteminden oluşuyor. Kredi puanı yükseldikçe iyi müşteri olduğunuz anlamına geliyor.

Tüm kredili ürünlere ilişkin geçmiş ödeme bilgileriniz kayıt altına alınıyor ve zaman içerisinde bir puan hesaplanıyor. Bu puan, kredi notu olarak isimlendiriliyor. Yani geçmişinizdeki davranış biçiminiz sizin gelecekte kredi alabilmenizi etkiliyor.

Findeks sistemindeki kredi notunuz finansal alanda yapacağınız tüm hamleleri etkiliyor. Kredi notunu yükseltmek için tüm ödemelerin düzenli olması gerekiyor. Kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi ürünlerin geri ödemelerinde herhangi bir gecikme olması halinde kredi notunuz düşüşe geçiyor.

Kredi notunu aslında, kişinin karnesi gibi düşünebilirsiniz. Bankaların kredi verirken referans aldıkları puanlama sistemi 1’den 1900’e kadar sıralanıyor. Bu sistemde, 1 en fazla risk taşıyan, 1900 ise en az risk taşıyan puan. Örneğin; kredi puanı 500 olan kişinin kredi başvurusuna olumsuz dönüş yapılması çok olası. Rahatlıkla kredi çekebilmek için kredi notunuz riskli aralıktaysa ve yükseltmek istiyorsanız kredi notu belirlenirken etkili olan faktörleri bilmek sizin için büyük bir önem taşıyor.