Gazete Vatan Logo

Doğal gaz ile ilgili müjdeli haber! Bakan Dönmez açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’in 2 bin 200 metre altında adeta bir enerji üssü kurduklarını dile getirerek, “Bir uçtan bir uca 12 kilometre diğerinden 8 kilometre bir koridorda yerin altında devasa yapıları gemilerden indiriyoruz. Sualtı robotlarıyla kuyuların başına monte ediyoruz. Hummalı bir çalışma var. 120 kilometre derin deniz boru döşeme işlemi tamamladı. 50 kilometrelik kısım kaldı. 2023’ün ilk çeyreğinde mart ayı içinde inşallah, bu gazı karada yakmış olacağız” diye konuştu.

Doğal gaz ile ilgili müjdeli haber! Bakan Dönmez açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez canlı yayında yaptığı açıklamada, son bir ayda Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat alanında yaşanan bir ihtilaf olduğunu dile getirerek, bu tip büyük projelerde sahada sıkıntılar olabileceğini söyledi. Sorunların aşılamadığını dile getiren Dönmez, “Girişimlerimizi hâlâ devam ettiriyoruz. Proje takviminde bir aksamaya müsaade edemeyiz. Abdülhamid Han sondaj gemisinin uğurlanmasının ardından Cumhurbaşkanımız ile Akkuyu’ya geçtik, gerekli notları aldı, ikazları yaptı. Beklentimiz bu problemin süratle giderilmesidir” diye konuştu. Doğalgazda talep tarafında mevsimsel etkilerin de rol oynadığını belirten Dönmez, “BOTAŞ’ın elinde ciddi veri var. Buna göre tedarik planlaması yapıyoruz. Tedarikçiler sevkiyat planına uyduğu takdirde doğalgazda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim” dedi. Dönmez, Türkiye’nin doğalgaz depolama kapasitesinin mevcut durumda yeterli olduğunu ancak artırılması gerektiğini dile getirerek, “Şu an iki depomuz var. Biri Tuz Gölü’nde ve 1.2 milyar metreküplük doğalgaz depolama kapasitesine sahip.

Diğeri de Silivri’de, 3.2 milyar metreküpten, 4.6 milyar metreküpe çıkartıyoruz. İnşallah bu yıl sonuna kadar da projemizi tamamlamış olacağız. O depo zaten aktif çalışan depomuzun kapasitesi artırılmış hali” diye konuştu. Kış mevsimine doğalgaz depolama tesislerinde 6 milyar metreküplük hacimle girileceğini bildiren Dönmez, “Geçen seneye göre depo hacmimizi artırarak giriyoruz, daha rahat bir durumdayız. Bugün itibarıyla Silivri’deki depolama tesisinin doluluk oranı yüzde 87, Tuz Gölü’ndeki tesisimiz tam dolu” ifadelerini kullandı.

Doğal gaz ile ilgili müjdeli haber Bakan Dönmez açıkladı

RUBLE İLK ETAPTA OLACAK

Bakan Dönmez, Rusya ile karşılıklı ticaretin geliştirilmesi kapsamında milli paralarla ticaret konusuna değinirken şunları kaydetti: “Ruble ilk etapta olacak. Oran konusunda henüz bir rakam telaffuz etmek istemiyoruz. Ağırlıklı olarak doğalgaz ticareti olmakla birlikte Rusya’da hem satış yönünde ihracatımız hem ithalatımız var. Transferlerde Türk lirasını da konuşuyoruz. Bunlar önümüzdeki günlerde netleşecek konular. İki lider de prensipte milli paralarla ticaret konusunda mutabık kaldı.”

SÜBVANSİYONU SÜRECEK

Bakan Fatih Dönmez, elektrik ve doğal gaz ödemelerinde vatandaşa devlet desteğini sürdüreceklerini de dile getirdi. Geçen yıl 100 milyar lira elektrik ve gazda sübvansiyon yaptıklarını vurgulayan Dönmez, “Önümüzdeki dönemde rakamlar daha net ortaya çıkacak ancak destek miktarı bu yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın 2 katından fazla seyrediyor” şeklinde konuştu.

FSRU GEMİSİ İÇİN GÖRÜŞME YAPILIYOR

LNG fiyatlarının yaz döneminde boru gazına göre daha düşük olduğunu dile getiren Dönmez, “Bunu depolarsanız hem maliyetlerinizi optimize etmiş olursunuz hem de kışın pik saatlerde desteklemiş olursunuz. Arz güvenliği açısından şu anda dört terminalimizde çalışıyoruz. Beşincisinin de Saros’taki inşaatı devam ediyor. Bir iki ay içinde biter. Bir FSRU gemisine ihtiyaç olacak. Arkadaşlar görüşmeleri yapıyorlar. Kiralama suretiyle olabilir” dedi.