Geri Dön

CNBC önerdi! Bu yıl yapılması gereken 3 para hamlesi

2022 pandemi döneminin kapanışı ve ardından başlayan Rusya-Ukrayna savaşı ile geride kalırken yeni yıl ekonomistlere göre tüm dunyada enflasyonun ve gelir şartlarının çetinleştiği bir yıl olacak. 2023 ekonomisinin vadettiği zorluklara karşı göğüs germek ise mali yönetim kadar bireylere de düşüyor. CNBC ekonomistlere sorarak yıl başlarken yapılması gereken 3 önemli para hamlesini sıraladı.

CNBC önerdi! Bu yıl yapılması gereken 3 para hamlesi

2023′ün kaderi yapmamız gereken para hareketleri ile belirlenecek. Finans uzmanlarına göre şimdi (ve her yılın başında) yapılacak en önemli eylemlerden üçü şöyle:

1. BÜTÇENİZİ GÜNCELLEYİN

Schwab Retirement Plan Services başkanı Brian Bender, “Yeni yıl, düşünmek ve yeni bir başlangıç ​​yapmak için bir şanstır. Bu, mali planınızı da içermelidir.” dedi.

Bender, olası bir taşınma, evlilik veya pahalı bir tatil dahil olmak üzere, önümüzdeki yıl için öngördüğünüz büyük harcamaların bir listesini yapmanızı öneriyor. Ekonomiste göre, "Benzer şekilde, bir kariyer değişikliği yapıyorsanız veya işte zam bekliyorsanız, yeni bütçenizin bunu yansıtmasını isteyeceksiniz."

NerdWallet kişisel finans uzmanı Kimberly Palmer, "Ne kadar harcadığınızı anlamak için son birkaç aydaki satın alımlarınıza bakın" diyor. Palmer, “Oradan, paranızın nereye gitmesini istediğinize dair bir tahmin oluşturabilirsiniz” ifadelerini kullanırken ekledi:

"Kural eve götürdüğünüz maaşınızın yüzde 50′sini ihtiyaçlara, yüzde 30′unu isteklere ve yüzde 20′sini tasarruf ve borca ​​​​ayıran 30/50/20 bütçesidir.

2. ACİL DURUM TASARRUFLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Brooklyn’deki Future Perfect Planning’in başkanı Cristina Guglielmetti, sağlam bir acil durum tasarruf hesabına sahip olmanın geceleri rahat uyumanın en iyi yollarından biri olduğunu söyledi.

Guglielmetti, insanların ihtiyaç duyduğu para miktarının değiştiğini ve sizin için ne kadar iyi olduğunu değerlendirmek için yılın başlangıcının mükemmel bir zaman olduğunu belirtti.

Ekonomist, altın sıralamayı "Genellikle kira, yiyecek, sağıl-eğitim gibi kamu hizmetleri ve evcil hayvan bakımı dahil olmak üzere temel aylık harcamalarınızı hesaplamak, sonrasında işinizi kaybetmeniz durumunda hesabın karşılayabilmesini istediğiniz ay sayısına karar vermek" şeklinde yapıyor.

Guglielmetti, “Birikim havuzları, aile desteği olasılığı veya işlerden en az birinde istikrar varsa 9 ila 12 aya kadar çıkabilir.” diyor.

Yani işsiz olarak 12 ay geçirebilecek misiniz? sorusunu kendinize sormalısınız. Ekonomist, nakit parayı yüksek getirili bir tasarruf hesabında tutmayı tavsiye ediyor.

3. EMEKLİLİK YOLUNDA OLDUĞUNUZDAN EMİN OLUN

Uzmanlar, yeni bir yılın başlangıcının emeklilik tasarruf hedeflerinizi kontrol etmek ve gerekli değişiklikleri yapmak için en iyi zaman olduğunu söylüyor.

50 yaş ve üzerindeki işçiler "ek telafi” katkıları yapmayı düşünebilirler. Fidelity Investments emeklilikten sorumlu başkan yardımcısı Rita Assaf , tasarruf oranınızdaki küçük bir artışın bile güçlü olabileceğini söyledi.