Gazete Vatan Logo

Ayçiçek yağı ile ilgili açıklama! Fiyatlara zam geldi

Ayçiçek yağı fiyatlarıyla ilgili flaş açıklama. Türkiye’deki ayçiçeği üretiminin yüzde 10’unu karşılayan Adana’da hasada birkaç hafta kaldı. Adana Tarım Platformu Sözcüsü Cahit İncefikir, çiftçilere destek primlerinin artırılarak, üretim alanlarının genişletilmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan Toprak Mahsulleri Ofisi, artan ayçiçek yağı fiyatları için geçtiğimiz yıl harekete geçerken, piyasadan uygun fiyata ayçiçek yağı satmaya başlamıştı. 129 liradan satılan ayçiçek yağına zam geldi. Bilindiği üzere hükümet, ayçiçek yağlarında meydana gelen aşırı fiyat artışlarını frenlemek için geçtiğimiz yıl TMO’yu devreye almıştı. TMO, yurt dışından getirdiği ham ayçiçek yağlarını rafine ederek 5 litrelik tenekelerde perakende olarak satışa sunmuştu.

Ayçiçek yağı ile ilgili açıklama! Fiyatlara zam geldi

Çukurova’da son yıllarda ayçiçeği üretimi arttı. Kent, Türkiye’de üretilen 2 milyon ton ürünün yüzde 10’unu karşılar hale geldi. Son dönemde Ukrayna-Rusya arasındaki savaş nedeniyle yaşanan tedarik sorunu, 1,1 milyar dolarlık ham yağ pazarında yerli üretimi stratejik hale getirdi. Bölge çiftçisini, birkaç hafta sonra başlayacak hasat heyecanı sardı.

‘ÜRETİCİ EKTİĞİ ÜRÜNDEN PARA KAZANMALI’

Adana Tarım Platformu Sözcüsü Cahit İncefikir, kent genelinde 200-230 bin ton rekolte beklediklerini söyledi. Trakya ve Konya çevrelerinde yoğun olarak ayçiçeği üretildiğini anımsatan İncefikir, tüm yurt genelinde ekim alanlarının genişletilmesi gerektiğini vurguladı. Çiftçilere kilo başına 50 kuruş destekleme primi verildiğini aktaran İncefikir, "Ham yağ açığımız oldukça büyük. 1,1 milyar dolarlık ithalat çok ciddi bir şey” dedi.

Ham yağ açığını kapatacak ürünlere yönelmek gerektiğini ifade eden Cahit İncefikir, “Özellikle ayçiçeği yağı ithalatının önüne geçmek için ekim alanları mutlaka artırılmalı. Bunun yolu da üretim alanlarını genişletmekten geçiyor. Çiftçinin en çok artan girdi maliyetlerinin başında akaryakıt, ilaç, tohum, gübre geliyor. Şu an kilo başına verilen 50 kuruşun artırılması önemli. Üretici ektiği üründen para kazanmalı ki 1 yıl sonra artan maliyetlere karşı hem üretimini devam ettirsin hem de para kazansın" diye konuştu.

Haberin Devamı

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE ZAM GELDİ

Toprak Mahsulleri Ofisi, artan ayçiçek yağı fiyatları için geçtiğimiz yıl harekete geçerken, piyasadan uygun fiyata ayçiçek yağı satmaya başlamıştı. 129 liradan satılan ayçiçek yağına zam geldi. Bilindiği üzere hükümet, ayçiçek yağlarında meydana gelen aşırı fiyat artışlarını frenlemek için geçtiğimiz yıl TMO’yu devreye almıştı. TMO, yurt dışından getirdiği ham ayçiçek yağlarını rafine ederek 5 litrelik tenekelerde perakende olarak satışa sunmuştu.

TMO, ayçiçek yağında ilk müdahaleyi 2021 bahar aylarında yapmıştı. TMO o zaman 5 litrelik ayçiçek yağını 59 liradan piyasaya sürmüştü. TMO, ikinci müdahalede ise ayçiçek yağının fiyatını 99 liraya çıkarmış, KDV indirimi ile fiyatlar 92.5 liraya düşmüştü. TMO, ayçiçek yağında 3’üncü müdahaleyi ise geçtiğimiz Mart ayında yapmış ve indirimli ayçiçek yağını 129 liradan satışa sunulmuştu. TMO, Mart ayında 129 liradan satışa sunduğu ayçiçek yağının fiyatını 135 liraya çıkarıldı.

Haberin Devamı