Gazete Vatan Logo

Altın fiyatlarında sürpriz gelişme! Yeni rekor için tarih verildi

Altın fiyatlarında düşüş trendi devam ediyor. Altını önümüzdeki süreçte neler beklediğiyle ilgili uzmanlar açıklamalarda bulunarak yeni rekor tahmini yaptı.

Altın fiyatlarında sürpriz gelişme! Yeni rekor için tarih verildi

ALİCAN YILDIRIM/Gazetevatan.com

Hükümetin kur korumalı mevduat hesabı hamlesi sonrası altın fiyatları düşüş eğilimine girmişti. 1000 lira sınırının gerisinde kalan altın henüz toparlanmış değil. Altında düşüş trendinin devam edip etmeyeceği ise vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan piyasa uzmanları ise altın ile ilgili önemli tahminlerde bulunarak tarih verdi.

POWELL'IN AÇIKLAMASI ALTIN FİYATLARINI VURDU

Piyasa uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk altın fiyatlarının geleceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırımtürk, "Altın fiyatları dış piyasalarda bir taraftan güçlü dolar, diğer taraftan da yüksek faiz baskısından dolayı  bir süredir aşağı yönlü seyrini sürdürüyor. Amerika Merkez Bankası'nın 21 Eylül'deki FED toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımı yapmış olması beklentiler doğrultusundaydı. Bunun yanında yine Amerika Merkez Bankası Başkanı Powell'ın 'enflasyonu düşürmede kararlıyız' açıklaması altın fiyatlarını düşürmede daha doğrusu dolar ve faizlerin yükselmesinde etkili oldu.

ALTIN FAİZ BASKISI ALTINA GİREBİLİR

Bu süreçte ons altın 1650 doların kırılmasıyla beraber 1625 dolara kadar gerilediğini görüyoruz. Bundan sonraki süreçte altının yine faiz ve dolar baskısı altında olma olasılığı var. Fed'in önümüzdeki süreçte de 100 baz puana kadara bir faiz artırımı yapması bekleniyor. Bunun dengeleyecek başka bir gelişmede özellikle resesyon endişesi.

PİYASALARDA RESESYON ETKİSİ VAR

Şuanda piyasalarda bir resesyon etkisi var. Ama resmi olarak açıklanmış değil. Özellikle açıklanacak olan işsizlik oranları,  ve enflasyon verisinin beklentilerden olumsuz yönde gelmesiyle birlikte beklenen 100 baz puanlık faiz artırımı daha da aşağıya çekilebilir. Bu durum altındaki o faiz ve güçlü dolar baskısın kaldırabilir.

FİYATLARIN YUKARI YÖNLÜ HAREKETİ İÇİN TARİH VERİLDİ

Belki 1600 dolarlar test edilebilir ama bu kısa süreli bir geri çekilme olarak görülebilir. Yılbaşına doğru tekrar fiyatları yukarı yönlü hareketi görülebilir. İlk etapta 1650 dolarlar daha sonra ise 1750 dolar ve 1800 dolar seviyelerini görebiliriz diye düşünüyorum. Altın madenciliğinde fiyatların artması, savaş ortamı ve jeopolitik gelişmeler de altın fiyatların yükselmesinde etkili oluyor. Dolayısıyla altının daha fazla gerilemesi kanaatinde değilim. Geçimiz döneme baktığımızda ons altının 2070 dolarlara kadar yükseldiğini görmüştük. Bu bakımdan önümüzdeki dönemde bu seviyenin tekrardan yakalanabileceğini düşünüyorum.

GRAM ALTIN İÇİN YENİ REKOR VERİLDİ

İçerdeyse durum daha farklı özellikle kur korumalı mevduat sistemiyle birlikte dövizde pek hareketlik olmaması ve sadece yeni kur yansımasıyla bir miktar yükseliyor olması sebebiyle benim sene sonu beklentim 1250 lira seviyesinde iyimser bir tahmindi. Ama Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketinde yılsonu dolar tahminin 19,51 lira olması 12 ay sonrası döviz kuru beklentisinin ise 22,07 lira olarak verilmesinin ardından gram altının 1450 lira seviyelerine ulaşmasını öngördüğümü söyleyebilirim." dedi. 

ALTINA YATIRIM GÜVENLİ LİMAN MI?

Ekonomist Enver Erkan ise  altına yatırım yapmanın güvenli olup olmadığıyla ilgili yorumunu belirterek, "Enflasyon hızlanırken, Fed faiz oranlarını yükselterek ve niceliksel sıkılaştırma uygulayarak yanıt verdi.

Ancak diğer merkez bankaları, Fed eyleminin hızı ve kapsamının gerisinde kaldı. Daha yüksek karşılaştırmalı faiz oranlarının bir sonucu olarak daha yüksek getiriler ve ayrıca küresel bir durgunluk korkuları sırasında doların güvenli liman statüsü, sermaye girişini teşvik etti ve dolar kurunu güçlendirdi.

14 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Türk lirası dolar karşısında düşmeye devam ediyor ve küresel durgunluk korkularının daha riskli varlıklara yönelik iştahı azaltmasıyla yeni bir rekor seviye söz konusu. Yine de, beklenen dalgalanmaların bir göstergesi olan USD/TRY paritesinde bir aylık zımni oynaklık, 14 ayın en düşük seviyesine yakın kalıyor.

ALTIN YENİ HAREKETLERİ İZLİYOR

Altın, doların yeni hareketini izliyor. Altın, ekonomik sıkıntı zamanlarında geleneksel bir sığınak olarak görülse de, merkez bankalarının parasal sıkılaştırmasının körüklediği küresel durgunluk korkuları, bunun yerine dolarda büyük kazançları tetikledi. Dolar hareketinin yavaşladığı dönemlerde altın, güvenli liman etkisiyle jeopolitik ve ekonomik risk ortamından yararlanabilir." ifadelerini kullandı.

ALTIN, DOLAR VE EURO'DA GÜNCEL PİYASA RAKAMLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ