Gazete Vatan Logo

Altın fiyatlarında görülmemiş rakam! Kasım ayında rekora koşacak

Bir süredir düşüş trendinde olan altın fiyatları, yön değiştirerek yükseliş trendine geçti. Piyasa uzmanları son fiyatlar ile ilgili bilgi vererek, "Altın yatırımcısı elindeki altını satmak için acele etmemeli. Altın fiyatlarında yeni rekorlar bekleniyor." şeklinde konuştu. İşte altın yatırımcısının merak ettiği tüm detaylar...

Altın fiyatlarında görülmemiş rakam! Kasım ayında rekora koşacak

ALİCAN YILDIRIM/ Alican.Yildirim@gazetevatan.com

Altın fiyatları düşüş trendini kırarak yükselişe geçti. Haftalardır yatırımcısını zarara uğratan altın yükselişe geçmesiyle yüzleri güldürdü. Uzmanlardan da vatandaşlara peş peşe kritik uyarılar geldi. Uzmanlar altın fiyatlarıyla ilgili kasım ayını işaret ederek rekor için tahminde bulundu.

YENİ REKOR İÇİN TARİH VERİLDİ

Finans Analisti İslam Memiş, altın fiyatlarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Memiş, altın yatırımcısına uyarılarda bulunarak yeni rekor için kasım ayını işaret etti. Altın fiyatlarının geçen haftayı düşüşle tamamladığını hatırlatan Memiş, “Altın fiyatları ve gümüş fiyatları yeni haftanın ilk işlem gününe ve Ekim ayına hızlı yükselişlerle başladı” dedi.

1025 LİRA SEVİYESİNE KADAR YÜKSELDİ

Altının gram fiyatında yaşanan 960 lira seviyesinin 1025 lira seviyesine kadar yükseldiğinin altını çizen Memiş, “Altının ons fiyatı politikalarından dolayı 1615 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Ons altın 1705 dolar seviyesine kadar yükseldi. Tam bir haftada 90 dolarlık bir değer artışı yaşandı. Gram altın da bundan pozitif yönde etkilendi. Yükselişler var ve Ekim ayına altın fiyat yatları hızlı yükselişle başladı” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

ALTIN YATIRIMCISINA UYARI GELDİ

Memiş, yatırımcılara önemli tavsiyeler vererek, “Altın yatırımcısı elindeki altını satmak için acele etmemeli. Ben altın fiyatlarında yeni rekorlar bekliyorum. Altın fiyatının ilk olarak 1060 lira seviyesine gelmesini kasım ayının ortalarında ise 1.200 lira seviyesine kadar bu yükselişlerin devam edeceğini öngörüyorum” dedi.

ALTIN ALIMINA DEVAM ETMELİ

Vatandaşlar altın alımını sürdürmesi gerektiğini ifade eden Memiş, Çünkü 1000 lira seviyesinin altında gram altın sert yükselişler gördü. Gümüşün gram fiyatı 12,5 lira seviyesine kadar yükseldi. Gümüş 2 hafta önce 10,5 lira seviyesindeydi. Ciddi bir anlamda değer kazandı. Dün gümüşün ons fiyatında ve gram fiyatında %9'luk bir değer artışı gördük” uyarısında bulundu.


EMTİA FİYATLARINI POZİTİF YÖNDE ETKİLEDİ

Haberin Devamı

Memiş, “Gümüşün piyasalarda ons fiyatı 21 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu yükselişin nedeni dolar endeksi uluslararası piyasalarda değer kaybetti. 114.75 seviyesinden 110.90 seviyesine kadar gerileyen dolar endeksi emtia fiyatlarını pozitif yönde etkiledi” dedi.

 


YUKARI YÖNLÜ HAREKET DEVAM EDECEK

Jeopolitik riskler, küresel finansal belirsizlikleri piyasalarda devam ettiği için altın ve gümüş fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlerin devam edeceği tahmininde bulunan Memiş, “Yatırımcıların genelde ekran fiyatı ile serbest piyasalar arasındaki makası mutlaka göz önünde bulundurması gerekiyor. Normalde ekranda 1.015 lira seviyesinde olduğunu görüyorlar gram altına gram altın TL fiyatı şu anda 1026 lira bozdurma fiyatı da 1023 lira seviyesinde. Bu makas aralığına dikkat etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 


KASIM AYININ ORTASINA KADAR BEKLEMELİ

Gümüş fiyatlarının da aynı şekilde seyrini sürdürdüğünün altını çizen Memiş, “Gümüşün gram fiyatı 12.48 lira seviyesinde görülüyor. Ama normalde gümüşün gram fiyatı 13 lira seviyesine kadar yükseldi. Yükselişin devam etmesinin 2 günü %1 civarında yine yükselişler var. Altın ve gümüş fiyatlarında zaten son 6 ayda ciddi bir baskılanma vardı. Dediğim gibi Kasım ayının ortalarında yeni rekorlar bizi bekliyor. O yüzden elinde altın ve gümüş bulunduran yatırımcı bence acele etmemeli. Kasım ayının ortasına kadar beklemeli” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

GRAM ALTIN İÇİN YENİ REKOR VERİLDİ

Piyasa uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk gram altın fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, "Kur korumalı mevduat sistemiyle birlikte dövizde pek hareketlik olmaması ve sadece yeni kur yansımasıyla bir miktar yükseliyor olması sebebiyle benim sene sonu beklentim 1250 lira seviyesinde iyimser bir tahmindi.

1450 LİRA TAHMİNİ GELDİ

Ama Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketinde yılsonu dolar tahminin 19,51 lira olması 12 ay sonrası döviz kuru beklentisinin ise 22,07 lira olarak verilmesinin ardından gram altının 1450 lira seviyelerine ulaşmasını öngördüğümü söyleyebilirim." dedi.

Haberin Devamı

GÜNCEL DOLAR, EURO VE ALTIN RAKAMLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ