Gazete Vatan Logo

3. Havalimanı’yla biletler ucuzlar

THY Genel Müdürü Ekşi, Yeni Havalimanı ile havayolu şirketleri arasında rekabetin artacağını belirterek, “Bu bilet fiyatlarının göreceli düşmesini sağlayacak” dedi.

3. Havalimanı’yla biletler ucuzlar

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Yeni Havalimanı’nın rekabeti artıracağını belirterek, “Rekabetin artmasına bağlı olarak sefer sayıları da artacak. Bu da bilet fiyatlarının göreceli düşmesini sağlayacak” diye konuştu.

THY’nin biletleri, 49 lira ile 352 lira arasında değişen fiyatla satışa sunduğunu anlatan Ekşi, iç ve dış hatlarda çok makul fiyatlarla uçak bileti satılacağını aktardı. Yolcuların son dakika aldıkları biletlerin fiyatlarının yüksek olması nedeniyle serzenişte bulunduklarına değinen Ekşi, “İç hatlarda biletlerin yüzde 40’ı 100 liranın altında satılıyor. Bir sürü kampanya yapıyoruz, 2019’a yönelik 69 liradan bilet satışı kampanyasını başlattık” ifadelerini kullandı.

Bilet fiyatlarının İstanbul Yeni Havalimanı’na sefer düzenleyecek diğer havayollarının fiyat politikalarına bağlı olarak belirleneceğini dile getiren Ekşi, şunları söyledi: “Bugünden fiyatlar şu kadar düşer demek mümkün değil. Çünkü bilet fiyatlarını, talepler ve rakipler belirliyor. Rekabetin olduğu yerde kalite artar, fiyatlar da göreceli olarak makul seviyede olur.”

Ekşi, 2003’ten beri THY’nin her yıl yüzde 10’dan fazla büyüdüğünü ifade ederek, İstanbul Yeni Havalimanı’nın daha fazla kapasite sunduğunu, bunun büyüme rakamlarına yansıyacağını söyledi.

Filoya 55 yeni uçak

Bu yıl sonuna kadar 14, 2019’da 41 uçağın THY filosuna katılacağını kaydeden Ekşi, “Dolayısıyla büyümemiz yüzde 10’un üzerinde olacak” dedi.

THY’nin filosuna 2018’de katılacak uçakların dar gövdeli, gelecek yıl teslim alınacak uçakların geniş gövdeli olduğunu aktaran Ekşi, daha az yakıtla daha uzak mesafelere gidilebileceğini kaydetti.

2018 zirve yılı olur

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, yaklaşık 5.5 yıl süren Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ardından Ekim 2016’da THY Genel Müdürlüğü görevine geldiğini anlatarak, sıkıntılı bir yıl olan 2016’da insanların ilk kez zarar etmenin şokuyla morallerin bozuk olduğunu ifade etti. Göreve geldiğinde yaptığı ilk işin şoku ortadan kaldırmak ve çalışanlara ‘Biz bunu becerebiliriz’ duygusu oluşturmak olduğunu vurgulayan Ekşi, “2016’da aldığımız tedbirler ve motivasyonla 2017 bizim için dönüşüm yılı oldu. THY, 1 milyar 20 milyon dolarla tarihinin en büyük kârını yaptı. Çalışanlar inandı ve bu başarı gerçekleşti” dedi. Ekşi, bu yıl daha iyisini yapmak için yıl sonu hedeflerini yukarı yönlü değiştirdiklerini, hem yolcu sayısında hem de kârlılıkta rekor kıracaklarını kaydetti. THY, bu yıl 75 milyon yolcu taşımayı hedefliyor.

İlk yolculara sürpriz

Yeni havalimanından iç hatlarda Ankara’ya, dış hatlarda da KKTC ve Azerbeycan’a ilk seferin düzenleneceğini söyleyen Bilal Ekşi, “İlk seferler her zaman özel” dedi. Ekşi, ilk uçuşta devlet büyüklerinin de olmasını arzu ettiklerini ifade ederek, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve kendisinin de yolculara eşlik edeceklerini söyledi. Ekşi, ilk yolculara küçük sürprizlerinin olacağının altını çizdi.