Geri Dön

Bursluluk sınavı ne zaman? 2023 İOKBS sınavı başvuru tarihi belli oldu mu?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından her yıl düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) tarihleri araştırılıyor. Gözler MEB’e çevrilirken bursluluk sınavı başvuru şartları ise merak ediliyor. Peki, 2023 İOKBS (Bursluluk sınavı) ne zaman? Bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır? Bursluluk sınavı hangi tarihte? İşte detaylar…

Bursluluk sınavı ne zaman? 2023 İOKBS sınavı başvuru tarihi belli oldu mu?

MEB tarafından başarılı ancak ekonomik durumu yetersiz ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin burs ya da yatılı olarak yurtlardan kalabilmesi amacıyla düzenlenen bursluluk sınavının başvuru ve sınav tarihleri merak ediliyor.

BURSLULUK SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İOKBS’ye başvurular http://www.meb.gov.tr, http://www.odsgm.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılıyor.

BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN?

Bursluluk Sınavı (İOKBS) 2022'de Eylül ayında yapılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı henüz 2023 yılına ait sınav takvimini duyurmadı. Takvimin yayınlanması ile birlikte başvuru ve sınav tarihlerine ilişkin detaylar netleşecek.

İOKBS BAŞVURU ŞARTLARI

- Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

- Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,

- Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,

- İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/cezası almamış olmak,

- Ailenin 2021 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2022 Mali Yılı için tespit edilen 18.160,00 (onsekizbinyüzaltmış) TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2021 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

İOKBS NEDİR?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKSB) ortaokulların 5, 6, 7, 8'inci, liselerin hazırlık sınıfı ile 9, 10 ve 11'inci sınıfların devletten düzenli burs alabilmek için girdikleri sınavdır.