Geri Dön

Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için onay süreci başladı

Uluslararası ajanslardan yer alan son dakika haberine göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın birliğe katılımına yönelik onay sürecinin başladığını açıkladı

Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için onay süreci başladı

Uluslararası ajanslardan yer alan son dakika haberine göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın birliğe katılımına yönelik onay sürecinin başladığını açıkladı.

Mayıs ayında NATO'ya üyelik başvurusu yapan İsveç ve Finlandiya'nın resmi onay süreci başladı.

İki İskandinav ülkesinin Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından ittifaka katılım için başvuruda bulunması, tarihi bir adım niteliği taşıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Bu İsveç ve Finlandiya için güzel bir gün, NATO için de güzel bir gün" diyerek resmi sürecin başladığını duyurdu.

Türkiye, terör örgütü PKK ve Suriye uzantısı YPG'ye destek veren İsveç ve Finlandiya'nın önündeki vetoyu İspanya'nın başkenti Madrid'deki NATO zirvesinde imzalanan anlaşmayla kaldırmıştı.

İki İskandinav ülkesinin NATO'ya resmen katılması, ittifak üyesi 30 ülkenin parlamentolarındaki onayın ardından mümkün olacak.

Ankara, üçlü mutabakatın şartlarını yerine getirmediği sürece İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımına kırmızı ışık yakacağını vurguluyor.