Gazete Vatan Logo

Lavrov: Artık dünya tek kutuplu olmayacak

Lavrov: Artık dünya tek kutuplu olmayacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkelerin ekonomi ve diğer alanlardaki sorumluluklarının paylaştırılması gerektiğini, dünyanın artık tek kutuplu olmayacağını bildirdi.

Lavrov yaptığı açıklamalarda, "Eski alışkanlıklardan çok zor kurtulduğunu ve dünya arenasında tek kutuplu üstünlükten vazgeçilmesinin zor olduğunun farkındayız. Bu süreç zor ve uzun olacak. Fakat dünyada krizlerin çözümü, ekonomi, mali ve ticaret başta olmak üzere tüm alanlarda sorumlulukların paylaşılması gerektiği sonucuna varacağımızdan eminiz" ifadelerini kullandı.Lavrov, bunun BM prensipleri temelinde yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Rus Bakan açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Biz ani değişikliklere karşıyız. Biz tüm sorunların somut faktörler dikkate alınarak çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Somut faktörler ne siyasette ne de ekonomide uzun süredir tek kutuplu dünya olmadığını gösteriyor. Batı sınırları dışında Asya ve Latin Amerika'da güçlü ekonomik artış merkezleri oluşuyor. Ekonomik artışın ardından siyasi etki de geliyor."

Haberin Devamı