Geri Dön

Kraliçe Elizabeth yerine kim geçecek, yeni kraliçe kim olacak, tahta kim geçecek?

İngiliz Milletler Topluluğu Kraliçesi II. Elizabeth'in hayatını kaybetmesi üzerine tahta geçecek isim merak konusu oldu. Peki, Kraliçe Elizabeth yerine kim geçecek, yeni kraliçe kim olacak? İngiltere'de tahta kim geçecek?

Kraliçe Elizabeth yerine kim geçecek, yeni kraliçe kim olacak, tahta kim geçecek?

96 yaşındaki Kraliçe Elizabeth’in tahta çıkışının bu yıl 70. yılıydı. Kraliçe Elizabeth'in yaşamını yitirmesinin ardından kimin tahta geçeceği araştırılıyor. Peki, Kraliçe Elizabeth yerine kim geçecek, yeni kraliçe kim olacak?

KRALİÇE ELIZABETH'İN YERİNE KİM GEÇECEK?

Kraliçe Elizabeth'in ardından yas dönemi sona erince yaklaşık bir yıl sonra Prens Charles, Kraliçe'nin yerine resmen tahta çıkacak.

Kraliçe yaşamını yitirmesi üzerine, Kraliçe II. Elizabeth’in özel kalemi Sir Christopher Geidt, Başbakan Truss’a gizli bir hat üzerinden bilgi verecek. Eğer ölüm gece gerçekleşirse başbakanı uyandıracaklar ve “Londra Köprüsü yıkıldı” diyecekler. Bu bilgilendirmeden sonra ise “Operasyon Londra Köprüsü”nün uygulanmaya başlanacağı belirtildi. 15 ülke ve 36 İngiliz Milletler Topluluğu Üyesi ülkeye bilgi verilecek.

Tarih boyunca devlet televizyonu BBC’nin haberi ilk verdiğine dikkat çekilse de ölüm haberi yayınlandıktan sonra BBC’de Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesine kadar komedi programı yayınlanmayacak.

Radyo kanallarına da özel bir ışık gönderilecek ve bu sayede radyocular “uygun olmayan” müzikleri çalmayacak ve haberlere geçebilecek.

Kraliçe II. Elizabeth’in ölmesi durumunda birçok İngiliz çalışan eve erken gönderilecek. 12 günlük yas döneminde bayraklar yarıya indirilirken spikerler siyah giyinecek ve milletvekilleri de siyah pazubandı takacak.

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesinin olduğu gün resmi tatil ilan edilirken, bankalar ve Londra Borsası’nda işlem yapılmayacak.

Kraliçe’nin naaşı Westminster Hall’da dört gün boyunca sergilenecek ve Kraliçe ile eşi Edinburgh Dükü’nün yan yana gömülmesi bekleniyor.