Gazete Vatan Logo

Karada gemi buldular içinden hazine çıktı

Namibya’da elmas madenciliği yapan bir grup, karada 500 yıllık gemi kalıntısı buldu, içinden 9 milyon euro değerinde hazine çıktı.

Karada gemi buldular içinden hazine çıktı

Batı Afrika’da elmas aramak için faaliyet gösteren bir ekip sahile yakın bir noktada kazı yaparken ahşap parçalarla karşılaştı. Ardından kazı alanını genişlettiklerinde o bölgenin daha önce denizle kaplı olduğunu ve kalıntıların da burada batan bir gemiye ait olduğunu belirledi. Çalışma alanı genişletilince 1533’te Hindistan’a gitmek üzere yolan çıkan bir Portekiz gemisinin kalıntısına ulaşıldı. Geminin içinde fildişleri, bronz eşyalar ve bir sandık bulunuyordu. Sandığı açtıklarında Dr. Dieter Noli ve ekibi gözlerine inanamadı. Çünkü içinde yüzlerce altın ve gümüş para bulunuyordu.

Portekiz hediye etti

Ancak madenciler çok da talihli değildi. Çünkü gemi Portekiz Krallığı’na aitti ve Namibya yasalarına göre devletlere ait gemilerin kalıntıları bulunduğunda aradan geçen süreye bakılmaksızın enkaz ve içindekiler sahibine iade ediliyordu. Portekiz hükümetiyle temasa geçildi. Portekiz ise bu konuda cömert davrandı ve hazineyi Namibya’ya hediye ettiklerini açıkladı. Madenciler ise kendileri için belirlenecek bir ödülle yetinmek zorunda kalacaklar.

Haberin Devamı

Gemiden bir servet çıktı. Gemiyi bulan madencilere ödül verilecek.