Gazete Vatan Logo

İsveç hükümeti koronavirüs önlemlerini kaldırıyor

Danimarka ve Norveç'in ardından İsveç de Covid-19 kısıtlamalarının çoğunu kaldırmaya hazırlanıyor.

İsveç hükümeti koronavirüs önlemlerini kaldırıyor

Danimarka ve Norveç'in ardından İsveç de Covid kısıtlamalarının çoğunu kaldırmaya hazırlanıyor.

Bulaşıcı ancak 'daha az şiddetli' Omicron varyantının baskın olduğu döneme girilmesiyle birlikte Avrupa'da bazı devletler bunu 'yeni bir aşama' olarak tanımlıyor.

İsveç, çarşamba gününden itibaren Covid karşıtı kısıtlamaların neredeyse tamamının kaldırılacağını duyurdu.

Bar ve restoranların kapanma saati saat 23.00'e çekilirken toplanma kuralları da gevşetilecek. Toplu taşıma araçlarında yoğun saatlerde maske takılması sadece tavsiye edilecek. Bunun yanı sıra halka açık mekanlara giriş için aşı kartı zorunluluğu da kaldırılacak.

OMİCRON İLE YENİ BİR AŞAMAYA GİRİLDİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson geçen hafta kararı duyururken, "Salgın bitmedi, ancak yepyeni bir aşamaya giriyoruz. Çalışmalar Omicron'un daha az şiddetli hastalığa yol açtığını gösteriyor." diyerek yeni kararları savundu.

Omicron varyantı enfeksiyonlarda ani bir artışa neden olsa da nüfusun yaygın olarak aşılandığı ülkelerde hastaneye yatışlarda bir artış görülmedi. İsveç'te 12 yaşın üzerindeki nüfusun yüzde 83'ünden fazlası bugüne kadar iki doz aşı oldu ve yüzde 50'ye yakını da üç doz aşı oldu.

Haberin Devamı

Euronews Türkçe'nin aktardığına göre Sağlık Bakanı Lena Hallengren, "genel değerlendirme normale dönebileceğimizi gösteriyorsa hükümet pandeminin evrimi konusunda ihtiyatlı olmaya devam edecek" dedi.

Yüksek öğrenim kurumlarında ve yüz yüze öğretimde olduğu gibi, işyerine dönüşün de kademeli olacağını söyleyen yetkililer, Covid semptomları gösteren kişiler için evde kalma tavsiyesinin yürürlükte kalmaya devam edeceğini de kaydettiler.

Hükümet bu hafta, AB'nin geri kalanından ve İskandinav ülkelerinden seyahat kısıtlamalarının çarşamba gününden itibaren kaldırılacağını duyurdu. Dünyanın geri kalanından gelen seyahat kısıtlamaları ise mart ayı sonunda sona erecek.

İSVEÇ'TE VAKALAR KOMŞU ÜLKELERDEN YÜKSEK

Son rakamlar İsveç'te koronavirüsten toplam 16 bin 28 doğrulanmış ölüm meydana geldiğini gösteriyor ve bu da ülkeyi Avrupa ortalaması ile aynı hizaya getiriyor. Ancak bu sayı Norveç, Fin ve Danimarka gibi komşularından önemli ölçüde daha yüksek.

Haberin Devamı

Geçen hafta Danimarka, neredeyse tüm koronavirüs kısıtlamalarını kaldıran ilk AB ülkesi oldu Onu, Başbakan Jonas Gahr Store'un "toplumun virüsle yaşamak zorunda olduğunu" söylediği Norveç izlemişti.

BORİS JOHNSON'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hükümetin planlanandan bir ay önce karantina uygulaması dahil Covid-19'a yönelik tüm kısıtlamaları kaldırma planı olduğunu açıkladı.

İngiltere, 27 Ocak'ta enfeksiyon durumunda karantina uygulanması kuralı dışında tüm Covid-19 kısıtlamalarının sona erdiği bildirmişti. İzolasyonla ilgili düzenlemeler 24 Mart'a kadar geçerli olarak açıklanmıştı.