Geri Dön
DünyaEnkazdan ses duyan Türk ekibe koşuyor!

Enkazdan ses duyan Türk ekibe koşuyor!

Nepal’i yıkan 7.8’lik depreme Türk ekipleri damga vurdu. GEA depremden yaklaşık 62 saat sonra 21 yaşındaki John Keisi’yi kurtardı. Nepal polisi de enkazdan ses duyanları Türklere yönlendiriyor

Deprem haberini alır almaz yardıma koşan Türk arama ve kurtarma ekipleri mucizelere imza atmaya devam ediyor. Kurtarma çalışmalarına damga vuran Türk ekipleri şu ana kadar canlı çıkarılan beş depremzededen üçünü kurtardı. Önceki gün GEA ve AFAD’ın enkazdan iki kişiyi canlı kurtarmasının ardından, Katmandu’da çalışan GEA ekibi enkazdan bir kişiyi daha canlı çıkardı.

62 saat sonra...

Dün çalışmalarını Gongabu Balaju Bus Park bölgesinde yoğunlaştıran GEA Arama Kurtarma Ekibi çöken binaların enkazından arama faaliyetinde bulundu. Bölgedeki 3 binada gerçekleştirilen aramalar sonunda ses alınan enkazda yerel saat ile saat 13.00’te canlı bir kazazedeye ulaşıldı. GEA Ekibi, Çin Arama Kurtarma ekibi CISAR ile koordineli olarak yürütülen 13 saatlik kurtarma operasyonu sonucunda gece saat 02.00’da yani depremden 62 saat sonra, 21 yaşındaki John Keisi’yi canlı olarak enkazdan çıkardı. VATAN’ın Nepal’de ulaştığı yetkililer, Türk ekiplerine gösterilen güveni şöyle anlatıyor: “Katmandu’da enkazlardan ses geldiğini belirten halk doğruca polis karakollarına gidiyor. Karakoldaki Nepal polisleri ise gelenlerin çoğuna kurtarma için ‘Hemen Türk ekiplerine gidin’ diyor.”

5 kişi kurtarıldı

Şimdiye kadar dünya medyasına enkazlardan 5 kişinin canlı kurtarıldığı yansıdı. Bunlardan üçünü Türk ekipleri kurtarırken Çin ekibi SICAR 1 kişiyi, Hindistan ekibi NDRF ise depremden 50 saat sonra Nepalli bir kadını canlı olarak enkazdan çıkardı. Türk ekipleri Nepal’e yakın olduğu için deprem bölgesine ilk giden Çin ve Hindistan ekiplerinin ardından ulaştı. Türk ekiplerinin başarısı dünya basınına da konu oldu. Ünlü İngiliz televizyonu BBC, Rus televizyonu RT, Amerika’nın Sesi, The Telegraph gazeteleri GEA’nın ilk kurtarma operasyonunun video görüntülerini yayınlayarak Türk ekiplerini övdü.

İsrailli gey çiftler bebeklerini aldı

İsrail’in Nepal’den tahliye ettiği vatandaşları arasında 8 de bebek var. Eşcinsel çiftlerin Nepal’li taşıyıcı anneler aracılığıyla dünyaya gelen bebekleri önceki gün Tel Aviv’e ulaştı. Nepal’de halen benzer durumda 25 bebek olduğu belirtilirken, bunların da önümüzdeki günlerde İsrail’e getirilmesi bekleniyor. İsrail’de yasalar uyarınca taşıyıcı anneler aracılığıyla bebek sahibi olma hakkı sadece hetereseksüel çiftlere tanınıyor, Bu nedenle geyler özellikle Nepal’i tercih ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler