Gazete Vatan Logo

Taşeron işçiye 13 günlük ilave tediye! İlave tediye ne demek? Kamu işçileri tediye ödemesi ne zaman yatacak?

Taşeron ve kamu işçilerinin beklediği tediye ödemleri için beklenen gün geldi. Tediye ödemesi ne zaman, diye soran işçileri müjdeli haber geldi. Bayram öncesi işçilere ikramiye ödemeleri yatıyor. Ek ödeme olarak da bilinen tediyeler bu dönem en az 948 lira olarak ödenecek. Peki, ilave tediye ödemesi ne zaman yapılacak? İşte 2020 tediye tarihleri...

Taşeron işçiye 13 günlük ilave tediye! İlave tediye ne demek? Kamu işçileri tediye ödemesi ne zaman yatacak?

Cumhurbaşkanlığı kararı ile 31 Ocak’ta ödenen birinci tediyenin ardından taşeron işçileri gözlerini ikinci tediye ödemesine çevirmişti. Kamuda çalışan ve kadroya geçen taşeron işçilerine SGK primi, damga ve gelir vergisi kesintileri düşüldükten sonra yapılan ek ödeme işçiler tarafından sabırsızla bekleniyordu. İşçilere yapılacak 13 günlük ilave tediye (ikramiye) ödemesinde 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen taşeron işçilerin en düşük ilave tediye 948 TL, en yüksek 1848 olarak hesaplandı. Tediye ne zaman yatacak? 2020 13 günlük tediye ikramiyeleri…

TEDİYE NE ZAMAN YATACAK? BAKAN SELÇUK AÇIKLADI!

Devlet tarafından her yıl işçilere hizmetleri karşılığında, 52 günden hesaplayıp vergileri düştükten sonra ilave ödeme yapılıyor. Devlet işçileri ve devlete bağlı kurumlarda işçi statüsünde çalışanlar bu ücretten faydalanabilir. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanan tarihlerde, ödeme işlemi yapılır. 2020 yılına ilişkin tediye ödemelerinin ödeneceği tarihler ise Cumhurbaşkanı tarafından 25 Ocak 2020 tarihinde, Resmi Gazete'de yayımlandı.

31/01/2020 Kamuda çalışan işçilerin tediye ödemesinin ilk taksitinin ödenmesi

22/05/2020 Kamuda çalışan işçilerin tediye ödemesinin ikinci taksitinin ödenmesi

23/12/2020 Yer altı maden işçilerinin tediye ödemesinin tamamının ödenmesi

Brüt ücret üzerinden 13 günlük hesaplamalarla yapılan ödemenin ikinci taksitinin ise 22 Mayıs 2020 tarihinde yatırılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, kamu işçilerinin 13 günlük ilave tediyelerinin bugün hesaplarına yatırılacağını bildirdi. Yer altı maden işçilerinin tediye ödemelerinin tamamı ise 23 Aralık 2020 tarihinde yapılacak.

2020 TEDİYE ÖDEMESİ NE KADAR?

Tediye ödemesi brüt ücret üzerinden hesaplanıyor. Mevzuatta belirtilene göre; işçinin ek mesaisi, çocuk zammı, evliliği, ayni yardım ve tatil ücretleri itibara alınmıyor. Brüt maaş üzerinden kesilen vergilerden sonra ücret yatırılıyor.

SGK primine tabi olduğu için yüzde 15 oranında sigorta primi ve yüzde 15 gelir vergisi kesintisi yapılır. Aynı zamanda tediye ödemesinde damga vergisi kesintisi de yapıldıktan sonra ortaya çıkan rakam işçilerin hesabına aktarılıyor.