Geri Dön
MemurÖMK nedir, ne demek? ÖMK iptal edildi mi?

ÖMK nedir, ne demek? ÖMK iptal edildi mi?

ÖMK nedir, ÖMK ne demek, ÖMK İptal edildi mi? sorularına yanıt aranıyor. Sosyal medya platformu Twitter’da en çok konuşulan konu başlıklarından biri olan ÖMK oldu. ÖMK kısaltmasının ne olduğu ise merak ediliyor.

ÖMK nedir, ne demek? ÖMK iptal edildi mi?

Öğretmen Meslek Kanunu'nun kısaltması olan ÖMK sosyal medyada TT olunca, konu hakkında yapılan aramalar da arttı. Peki, ÖMK nedir, ne demek? ÖMK İptaal edildi mi?

ÖMK nedir, ne demek?

ÖMK açılımı, Öğretmen Meslek Kanunu anlamına gelmektedir. Kanun ile birlikte öğretmenler 3 farklı kategoride değerlendirilecektir. Mesleğe yeni başlamış olan öğretmen normal öğretmen sıfatıyla, 10 yıllık görev süresini dolduran öğretmenler uzman öğretmen sıfatıyla, 20 yıllık görev süresini dolduranlar ise Başöğretmen sıfatıyla kategorize edilecektir.

ÖMK iptal edildi mi?

ÖMK-Öğretmen Meslek Kanunu iptal edilmedi.

Uzman öğretmenlik 

180 saatlik bir kurs alıp bu kurstan sınav olmanız gerekiyor. Sınavı geçmeniz halinde artık uzman öğretmenlik kariyerine ulaşmış olacaksınız. Eğer öğretmen yüksek lisans yaptıysa uzman öğretmenlik sınavına girmek zorunda değildir. Yüksek Lisans'ın tezli veya tezsiz olması ise herhangi bir farklılık doğurmuyor. Maaşınıza bin lira daha eklenecektir. 

Başöğretmenlik 

240 saatlik bir kursun sonucunda alınacak 70 ve üzeri puanda başöğretmen olabilirsiniz. Yine maaş artışı yaşanacağı gibi farklı haklar da elde edebileceksiniz. Hali hazırda başöğretmen olmanız halinde 2 bin TL daha fazla para alacaksınız.