Geri Dön
MemurEğitim ödeneği ne zaman yatacak, kırtasiye parası neden yatmadı? Öğretmenlere 1325 TL eğitim ödeneği yattı mı?

Eğitim ödeneği ne zaman yatacak, kırtasiye parası neden yatmadı? Öğretmenlere 1325 TL eğitim ödeneği yattı mı?

Eğitim ödeneği yattı mı, eğitim ödeneği ne zaman yatacak? Öğretmenler eğitim ödeneğinin neden yatmadığını sorguluyor. Her yıl toplu sözleşme ile belirlenen ve öğretim yılına hazırlık için verilen eğitim ödeneğinin 12 Eylül tarihinde hesaplara yatması bekleniyordu. Öğretmenlere yatacak 1325 TL eğitim ödeneği hakkında merak edilenler…

Eğitim ödeneği ne zaman yatacak, kırtasiye parası neden yatmadı? Öğretmenlere 1325 TL eğitim ödeneği yattı mı?

Kırtasiye parası (eğitim ödeneği) 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlamasıyla öğretmenler tarafından yoğun bir şekilde sorgulanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı okullarda görev yapan öğretmenlere verilen 1325 TL’lik eğitim ödeneği ne zaman hesaplara yatacak?

Eğitim ödeneği ne zaman yatacak?

Eğitim ödeneğinin eylül ayında hesaplara yatması bekleniyor. MEB’den henüz bir açıklama gelmedi.

Bakanlıktan il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda, 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6'ncı Dönem Toplu Sözleşme'nin 'Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme' bölümüne göre, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin; 2022'de 1325 TL, 2023'te 1400 TL olarak ödeneceği bildirildi. Yazıda, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda yer alan; öğretim yılına hazırlık ödeneğinin, öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce başlayanlara yüzde 75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara yüzde 50'si oranında yapılacağı ifadesi hatırlatıldı.

Bu kapsamda, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara Toplu Sözleşme ile 2022 için belirlenen öğretim yılına hazırlık ödeneğinin 12 Eylül 2022 tarihinden itibaren ödenmesi gerektiği bildirildi.