Geri Dön
EmekliEmekliye müjde! Emekli maaşlarına zam geliyor! Emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? Kim ne kadar emekli maaşı alacak?

Emekliye müjde! Emekli maaşlarına zam geliyor! Emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? Kim ne kadar emekli maaşı alacak?

2020 yılına ocak ayında zam alan milyonlarca emekli corona virüs nedeniyle erken aldıkları bayram ikramiyelerinin ardından maaşlara yapılacak zamlara odaklandı. SSK, Bağ- Kur ve memur emeklilerinin gözü temmuzda açıklanacak emekli maaşı zamlarında. Peki, Emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? Kim ne kadar emekli maaşı alacak? İşte SSK, Bağ-Kur ve memur maaşı zammı ile ilgili detaylar...

Emekliye müjde! Emekli maaşlarına zam geliyor! Emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? Kim ne kadar emekli maaşı alacak?

Corona virüs nedeniyle emekli bayram ikramiyeleri ile maaşları Ramazan Bayramı öncesinde ödendi. Emekli ikramiyeleri ile maaşlarının erken ödenmesiyle birlikte milyonlarca emeklinin gözü temmuz ayında açıklanacak zamlarda. Yılın ilk yarısındaki enflasyon oranlarının baz alınarak gerçekleştiği zam miktarının ne kadar olacağı internette en çok araştılan konular arasında yer alıyor.

Peki, Emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? Kim ne kadar emekli maaşı alacak? İlk 6 aylık enflasyon beklentisi ne kadar? SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri ne kadar zam alacak? İşte 2020 emekli maaşı zamları

TEMMUZ AYI EMEKLİLER İÇİN ZAM AYI OLACAK

Yaklaşan Temmuz ayı, milyonlarca kişi için zam ayı olacak. SSK ve Bağ- Kur emeklileri, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Memurlar ve memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü aşarsa aşan kısım kadar fark yansıtılacak.

Enflasyon verileri merakla izlenirken; zam oranına ilişkin ipucu, Merkez Bankası'nın Mayıs ayı beklenti anketinden geldi.

İLK 6 AYLIK ENFLASYON NE KADAR OLACAK?

Ekonomistlerle yapılan beklenti anketinde, enflasyon tahmini Mayıs ayı için yüzde 0.76, Haziran ayı için yüzde 0.45 çıktı. Bu tahmine göre; ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4.41 olarak gerçekleşecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 4.41 zam alırken, memurların ve memur emeklilerinin artışı ise yüzde 0.41 enflasyon farkıyla yüzde 4.41'e yükselecek.

KİM NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Temmuz zammı yüzde 4.41 olarak gerçekleşirse; ek ödeme dahil en düşük maaş Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 784 lira 11 kuruştan bin 862 lira 79 kuruşa çıkacak.

2000'den önce emekli olan SSK'lılarda ise en düşük aylık 2 bin 111 lira 66 kuruştan 2 bin 204 lira 78 kuruşa yükselecek. Memur emeklilerinde ise en düşük maaş 2 bin 661 lira 34 kuruştan 2 bin 778 lira 71 kuruşa ulaşacak.

Emekliler 3 Temmuz'da kesin oranı öğrenip, aynı ay içerisinde zamlı ödemelerini alacak.