Geri Dön

EYT ilk maaşlar ne zaman yatacak? EYT Meclis’e geldi mi, ne zaman gelecek?

EYT sorusu çözüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'de düzenlenen zirve sonrası yaptığı açıklamada EYT’nin çıktığını müjdeledi. Yeni düzenlemeyle, yaş sınırı olmaksızın 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanlar emekli olabilecek. Sabırsızlıkla ilk maaşlarını bekleyen vatandaşlar hükümet yetkililerinden gelen açıklamaları pür dikkat dinliyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "EYT bize geldikten sonra Meclis'te 10 günlük bir çalışma süresi gerekir, Bakanlık henüz çalışmayı göndermedi. Bizden bir tarih istemeyin" ifadelerini kullanmıştı. Son açıklama ise Bakan Bilgin’den geldi. Bilgin ilk maaşların yatması beklenen tarihi de açıkladı. Peki, EYT ilk maaşlar ne zaman yatacak? EYT Meclis’e geldi mi, ne zaman gelecek?

EYT ilk maaşlar ne zaman yatacak? EYT Meclis’e geldi mi, ne zaman gelecek?

1 buçuk milyondan fazla kişiyi ilgilendiren EYT düzenlemesine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin yeni açıklama yaptı. Komisyon aşamasının ay sonunu bulabileceğini ifade eden Bakan Bilgin, ilk aylıkların yatacağı tarihi de açıkladı.

EYT İLK MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

EYT düzenlemesiyle ilgili son açıklama ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. Komisyon aşamasının ay sonunu bulabileceğini ve ayın sonunda ise Plan ve Bütçe Komisyonu'na gidebileceğini ifade eden Bakan Bilgin, ilk aylıkların şubat ya da mart ayında bağlanabileceğini söyledi.

EYT YASASI KİMLERİ KAPSAYACAK?

8 Eylül 1999'dan önce çalışmaya başlayanları kapsayacak düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşın emekli oldu.

EYT'den yararlanabilmek için;

8 Eylül 1999 öncesinde sigorta kaydının bulunması,

5 bin prim gün sayısının tamamlanmış olması,

Erkekler için 25 yıl, kadınlar için ise 20 yıl sigortalılık süresinin dolması gerekiyor.

Örneğin düzenleme, 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girdiğinde 5 bin prim gün sayısını tamamalmış ve 1 Eylül 1999'da sigortaya kaydı olan bir erkek çalışan prim gün sayısı dolmasına rağmen 25 yıl sigortalılık süresi 1 Eylül 2024'te dolacağı için düzenlemeye ancak 1 Eylül 2024'te başvurabilecek. Yine aynı tarihte yani 1 Eylül 1999'da sigortaya kaydolmuş kadın çalışan düzenleme 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girerse düzenlemeden faydalanabilecek. Ancak bu çalışanın prim gün sayısı 5 bin günden az ise bu çalışan sigortalılık süresini tamamlamasına karşın prim gün sayısını tamamladığında ancak EYT düzenlemesine başvurabilecek.