Gazete Vatan Logo

DKAB öğretmen alımı ne zaman, öğretmen alımı DKAP kontenjanı alımı açıklandı mı?

DİKAB Öğretmenliği Son 3 yılda toplamda 6.657 kontenjan alarak en yüksek kontenjan alan dördüncü bölüm. En düşük 2022 KPSS atama puanı 78,75. Peki, DKAB öğretmen alımı ne zaman, öğretmen alımı DKAP kontenjanı alımı açıklandı mı?

DKAB öğretmen alımı ne zaman, öğretmen alımı DKAP kontenjanı alımı açıklandı mı?

2022 KPSS Puanıyla ile yapılan 2023 öğretmen atamasında 45 Bin kontenjan verilmişti. MEB tarafından yayınlanacak öğretmen atama takvimi beklenirken;  DKAB öğretmen alımında kontenjan sayısı merak ediliyor.

DKAP kontenjanı alımı tahmini ne olur?

2023 KPSS Puanıyla tahmini genel kontenjanlarda DİKAB öğretmenliğinin alacağı kontenjanlar;

30 bin kontenjana 2000, 35 bin 2300, 40 bin 2600 civarında olması tahmin ediliyor.

DKAB öğretmen alımı ne zaman?

Öğretmen atama takvimi henüz paylaşılmadı.  31 Aralık 2023 tarihinde bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmen atamalarına ilişkin konuştu. Bakan Tekin, şunları söyledi;

"2023 KPSS puanıyla öğretmen atamasını yapacağız ve tahmin ediyorum önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığımızın bize vereceği kadro sayısı doğrultusunda takvimimizi oluşturacağız.

Alabileceğimiz en yüksek sayıyı, atanacak toplam kamu personelinin büyük çoğunluğunun öğretmen olacağını tahmin ediyorum. Ama henüz sayıyla ilgili bir şey söylemem yanlış olur. Ama tahmin ediyorum önümüzdeki Kabine Toplantısı'nda bu zaten gündeme gelir. Ondan sonra da bize tahsis edilecek atama sayısına göre, biz de oturup branş bazlı olarak dağılımını yapacağız."

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlâk bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayırmıştı.