Geri Dön
Çalışan HaklarıSigortalı olma şartı kaldırılıyor! Doğum borçlanmasında yeni dönem, yüz binlere güzel haber...

Sigortalı olma şartı kaldırılıyor! Doğum borçlanmasında yeni dönem, yüz binlere güzel haber...

İşçi işveren yüz binleri ilgilendiren yeni düzenleme geliyor. Doğum nedeniyle çalışma hayatından uzak kalan kadınların, geriye dönük prim ödemesi yapmasına olanak sağlayan, doğum borçlanması genişliyor. Bu haktan yararlanmak için doğum öncesi sigortalı olmak gerekmeyecek. Gazetevatan yazarı Mert Nayır daha önce bu mağduriyeti Anneler müjde bekliyor yazısı ile dile getirmişti. Bu düzenlemeyi bekleyenlerin sayısının ise 500 binden fazla olduğunu yazmıştı.

Sigortalı olma şartı kaldırılıyor! Doğum borçlanmasında yeni dönem, yüz binlere güzel haber...

Çalışan kadınların itiraz ettikleri bir konuda düzenlemeye gidiliyor. Doğum nedeniyle çalışma hayatından uzak kalan kadınların, geriye dönük Prim ödemesi yapmasına olanak sağlayan, “Doğum Borçlanması” genişliyor. Bu haktan yararlanmak için doğum öncesi sigortalı olmak gerekmeyecek. Edinilen bilgiye göre, sigortalı tüm kadınların bu haktan yararlanması için yapılan öneriler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e iletildi ve düzenleme yapılmasına karar verildi. Doğum öncesinde sigortası olmayan kadınların doğum borçlanması yapmasını engelleyen düzenleme, tartışma konusu olmuştu. Askerlik borçlanmasında erkeklerin askere gitmeden önce sigortalı olup olmadığına bakılmaması çifte standart olarak değerlendiriliyordu. Bu konuda sendikalar ve Kadın örgütlerinin talepleri vardı.

MEVCUT DÜZENLEME NASIL?

Hürriyet'te yer alan habere göre AK Parti’de yapılan değerlendirmelerde, “Mevcut düzenlemede, bir kadının doğum borçlanmasından yararlanması için Sigorta başlangıç tarihinin doğum öncesi olması gerekiyor. Ancak doğum yaptıktan sonra bir işe girip çalışan kadınlara doğum borçlanması hakkı verilmiyor. Askerlik borçlanmasında erkeklerin askere gitmeden önce sigorta yaptırıp yaptırmadığına bakılmıyor” denildi. Konu, Çalışma Bakanı Bilgin’e iletilerek, “Kadınların doğum borçlanması da askerlik borçlanması gibi olsun. Doğum borçlanması için doğumdan önce sigortalı olması koşulu kaldırılsın” önerisi getirildi. Bakan Bilgin, öneriye sıcak baktıklarını ve düzenleme yapacaklarını dile getirdi. Yapılacak düzenlemeyle kadınların sigorta başlangıç tarihi doğumdan sonra da olsa ‘doğum borçlanması’ yapabilecek.

YASA NE DİYOR?

Mevcut yasaya göre, çalışma hayatından bir süre boyunca doğum nedeniyle uzak kalan kadınların, geriye dönük prim ödeme yapmasına imkân veren duruma doğum borçlanması deniliyor. Doğum borçlanması doğumdan sonraki en fazla iki yıllık süre için yapılabiliyor. Her doğumda en fazla 720 günlük süre borçlanılıyor. Bu sürenin üzerinde doğum borçlanması yapılamıyor. Sigorta açısından büyük bir öneme sahip olan bu hak, doğum yapacak her çalışan kadın için geçerli. Kadınlar, 3 çocuk üzerinden 6 yıl kadar prim kazanma olanağına sahip olabiliyor.

 500 BİNDEN FAZLA KİŞİ BEKLİYOR...

Gazetevatan yazarı Mert Nayır bu düzenlemeyi bekleyen 500 binden fazla kişinin olduğunu yazmıştı. Nayır yazısında
şöyle demişti: "Bilindiği üzere,5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunuyla yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu kapsamında, erkek sigortalıların sahip olduğu askerlik borçlanması hakkı gibi annelere de doğum borçlanması hakkı verildi. Ancak 5510 Sayılı Kanun’un 41. Maddesi’ndeki yazım hatasının da etkisiyle, bu haktan sadece SSK’lı çalışmaya başlayıp sonrasında doğum yapmış anneler yararlanabiliyor. Buna göre;

· Çalışmaya başlamadan önce doğum yapmış anneler;

· Doğumdan önce SSK’lı değil de Bağ-Kur’lu olarak çalışmış anneler;

· Şuana kadar sigorta başlangıcı bulunmayan yani hiç çalışmamış anneler, doğum borçlanması hakkından yararlanamıyor.
Bu mağduriyetin düzeltilmesini umutla bekleyen anne sayısı 500 binden fazla. Oysa ki, Sosyal Güvenlik eşit haklar hukukuna dayalıdır. Erkek sigortalıya verilen askerlik borçlanma hakkı uygulamasında, annelerden istenen şartlar onlardan istenmemektedir. Bu kanun kapsamında, çalışmaya başlamadan önce askerlik yapmış bir erkek askerlik borçlanması yapabilirken, çalışmaya başlamadan önce doğum yapmış kadın borçlanma yapamamaktadır. Bu anlamda, Kanun kapsamından yararlanmak için bekleyen 500 binden fazla anneye en güzel hediye hala beklenmekte.