Geri Dön
Bilim ve TeknolojiTürksat 5B frekanslar değişecek mi? Türksat 5B ne zaman devreye giriyor?

Türksat 5B frekanslar değişecek mi? Türksat 5B ne zaman devreye giriyor?

Türksat 5B uydusu hizmete alınıyor! Geçen yıl uzaya fırlatılan Türksat 5B uydusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı programla hizmete alınacak. Türksat 5B'nin hizmete girmesiyle veri iletim kapasitesi 15 kat artacak, internet altyapısı genişleyecek. Peki, Türksat 5B frekanslar değişecek mi? Türksat 5B ne zaman devreye giriyor? İşte detaylar…

Türksat 5B frekanslar değişecek mi? Türksat 5B ne zaman devreye giriyor?

Türkiye'nin yeni uydusu Türksat 5B devreye giriyor! Geçen yıl aralık ayında fırlatılan uydunun hizmete girmesiyle, veri iletim kapasitesi 15 kat artacak, internet altyapısı genişleyecek. Peki, Türksat 5B frekanslar değişecek mi? Türksat 5B ne zaman devreye giriyor? İşte detaylar…

TÜRKSAT 5B UYDUSU NE ZAMAN DEVREYE GİRECEK?

Türksat 5B uydusu, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı program ile hizmete alınacak. Türkiye'nin yeni uydusu Türksat 5B'nin performans ve yörünge testleri başarıyla tamamlandı. 19 Aralık 2021'de uzaya fırlatılan uydunun hizmete alınması için geri sayım başladı.

TÜRKSAT 5B GENİŞ BANT UYDU İNTERNET HİZMETİ VERİLEBİLECEK

Türksat 5B uydusu; Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ile yakın komşu ülkeleri içeren geniş bir kapsama alanında hizmet verecek.

Türksat 5B'nin devreye girmesiyle veri iletim hızı ve kapasitesinin 15 kattan fazla artacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu sayede internet erişiminin kısıtlı olduğu bölgelere kara, deniz ve hava taşıtları da dahil olmak üzere kapsama alanındaki kullanıcılara geniş bant uydu internet hizmeti verilebilecek" açıklamasında bulunmuştu.

Yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın üretim ve entegrasyon faaliyetleri de devam ediyor.

Türksat 6A tamamlandığında Türkiye, dünyada kendi haberleşme uydusunu üretebilen 10 ülke arasına girecek.