Geri Dön
Bilim ve TeknolojiEthereum Merge nedir? Kripto para madenciliği bitiyor mu? Ethereum Merge neleri değiştirecek?

Ethereum Merge nedir? Kripto para madenciliği bitiyor mu? Ethereum Merge neleri değiştirecek?

Kripto para piyasaları Ethereum'un (ETH) Merge güncellemesi için gün sayıyor. Bazı analistler Ethereum Merge güncellemesini büyük bir olay olarak nitelendirirken bazıları ise daha önce defalarca ertelenen yükseltmenin önemli bir etkisi olmayacağı görüşünde. Eylül ayı ile birlikte gözler Ethereum Merge’üne çevrildi. Peki, Ethereum Merge nedir? Ethereum Merge güncellemesi ne zaman? Kripto para madenciliği bitiyor mu? İşte bilmeniz gerekenler…

Ethereum Merge nedir? Kripto para madenciliği bitiyor mu? Ethereum Merge neleri değiştirecek?

Kripto para dünyasında büyük yankı uyandıracak Ethereum Merge süreci pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Eylül ayı ile birlikte gözler Ethereum'un (ETH) Merge güncellemesine çevrildi. Peki, Ethereum Merge güncellemesi ne zaman? Ethereum Merge nedir? Kripto para madenciliği bitiyor mu? Ethereum Merge neleri değiştirecek? İşte detaylar…

ETHEREUM MERGE NEDİR?

Ethereum Merge, Ethereum'un uzun zamandır beklenen yazılım güncellemesidir. Ethereum Merge güncellemesi ile Ethereum’da İş İspatı (PoW) konsensüs mekanizmasından Hisse İspatı (PoS) konsensüs mekanizmasına geçiş sağlanmış olacak. Bu, çevre için önemli bir kazanç ve enerji tasarrufu anlamına geliyor. Ethereum blok zinciri, sayısız Web3 uygulamasının ve kripto ve NFT projesinin var olmasına izin veren teknik altyapıdan oluşuyor. En temel düzeyinde, birleştirme (bazen Ethereum 2.0, Eth 2 veya ETH 2.0 olarak adlandırılır), çevresel etkisini azaltacak, ağdaki güvenliği artıracak ve Ethereum geliştiricilerinin yeni özellikler ve zincirin ölçeklenebilirliğini artıracak.

Merge (Birleştirme) Ethereum tarihindeki en önemli yükseltmedir. Merge, Ethereum’un bugün kullanılan yürütme katmanı Mainnet’inin yeni hisse kanıtı konsensüs katmanı olan Beacon Zinrici ile birleştirilmesini temsil eder. Enerji yoğun kripto madenciliğe olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve bunun yerine Stake edilmiş ETH kullanarak ağı güvence altına alır.

ETHEREUM MERGE NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

Ethereum Merge başarıyla gerçekleşirse, İş İspatı (PoW) konsensus mekanizmasından Hisse İspatı (PoS) konsensus mekanizmasına geçiş yapılmış olacak. Bu geçişle birlikte Ethereum’un yüzde 99,95 daha az enerji tüketmesi bekleniyor. Öte yandan hali hazırda başlamış olan ve Ethereum 2.0 ile birlikte güç kazanacak olan Ethereum yakımları ETH arzını azaltmaya devam edecek. Azalan ETH arzıyla birlikte enflasyonun düşmesi ve hatta zamanla Ethereum deflasyonist bir yapıya dönüşmesi planlanıyor. Bu kapsamda gündemde çok sık yer alan çevresel etki endişelerinden dolayı kriptoya önyargılı yaklaşan kurumların ve kreatörlerin Ethereum ekosistemi aracılığıyla adaptasyonları sağlanacak. Böylelikle Ethereum kullanım alanında da genişleme sağlanabilecek. Ethereum ile ilgili konulardan biri de pahalı donanımsal ekipmanlar olmadan ağ güvenliğine destek verilememesiydi. PoS mekanizmasına geçişle birlikte bu sorunun da çözülmesi planlanıyor.

KRİPTO PARA MADENCİLİĞİ BİTİYOR MU?

Madencilerin ilk etapta Merge sürecinden büyük oranda etkilenecek. Bu durumun madenciliği tamamen bitireceği ve birçok pahalı ekipmanı işlevsiz hale getireceği iddia ediliyor. Ethereum Merge’de daha çok enerji verimliliği, enflasyonda düşüş ve ekipman bariyerinin ortadan kalkması ön plana çıkıyor.

ETHEREUM MERGE GÜNCELLEMESİ NE ZAMAN?

Ethereum Merge güncellemesine çok kısa bir zaman kaldı. Ethereum geliştiricileri güncelleme tarihinin 15 Eylül olacağını açıkladı.