Geri Dön
Bilim ve TeknolojiAy tutulması başladı! Son 6 asrın en uzunu olacak

Ay tutulması başladı! Son 6 asrın en uzunu olacak

NASA, bu gece ve sabahın erken saatlerine değin 581 yılın en uzun Ay tutulmasının yaşanacağını açıkladı. Kasım dolunayı 3 saat 28 dakika boyunca dünyanın gölgesinde kalacak. New York'ta ise kasım dolunayı, Queensboro Köprüsü üzerinde güzel görüntüler oluşturdu.

Ay tutulması başladı! Son 6 asrın en uzunu olacak

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), bu gece, sabahın erken saatlerine değin 581 yılın en uzun Ay tutulmasının yaşanacağını duyurdu.

NASA’ya göre, ABD’de Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı, cuma günü erken saatlerde 3 saat 28 dakika boyunca dünyanın gölgesinde kalacak.

Ay tutulması, ABD doğu yakası saatiyle (EST) cuma gece yarısı 01.02’de başladı, sabaha karşı 04.02’de yüzde 99 tutulma oranıyla en yüksek seviyesine ulaşacak.

NEW YORK'TAN İLK GÖRÜNTÜ

"Kunduz ayı" (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı, New York'ta Manhattan ile Queens bölgesini birbirine bağlayan Queensboro Köprüsü üzerinde güzel görüntüler oluşturdu.

NASA, Ay'ın tamamen dünyanın gölgesi altına girmeyecek olmasından dolayı bu tutulmayı "neredeyse tam tutulma" olarak niteliyor.

Bu tarihi gökyüzü olayı, Kuzey Amerika’nın tamamı tarafından izlenebilirken Güney Amerika’nın batı yarısında, Asya’nın kuzeydoğu bölgesinde ve Avusturalya’nın doğusunun da bir bölümünden görülebilecek.

Ay tutulması başladı Son 6 asrın en uzunu olacak

ÖZEL BİR GÖZLÜĞE GEREK YOK

Gökyüzü gözlemcileri, güneş tutulmasından farklı olarak Ay tutulmasını izlemek için özel bir gözlüğe gerek olmadığını belirtiyor.

Kasım dolunayı, kunduzların bu ayda kış hazırlığı yapmasından dolayı Kızılderili almanağında "Kunduz ayı" olarak bilinirken Ay tutulması sırasında ortaya çıkan kırmızı görüntüsü nedeniyle "Kanlı Ay" olarak da isimlendiriliyor.

Perşembeyi cumaya bağlayan gece yaşanacak Ay tutulmasının 2021'in son Ay tutulması olduğu kaydedildi. Bir sonraki Ay tutulması 16 Mayıs 2022’de gerçekleşecek.

TÜRKİYE'DEN GÖRÜLEMEYECEK

Türkiye'den izlenemeyecek tam Ay tutulması en net şekilde Kuzey Amerika'dan görülecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler