Gazete Vatan Logo

Akıllı telefonunuzun ısınmasını nasıl engellersiniz?

Akıllı telefonunuzun ısınma sorununu engellemek için yapmanız gereken şeyler.

Akıllı telefonunuzun ısınmasını nasıl engellersiniz?

Birçok akıllı telefon kullanıcısı telefonunun ısınmasından şikayetçidir. Elektronik aletlerin tümünde gerçekleşen ısınma olayı, akıllı telefonlarda etkili bir soğutma sistemi olmaması nedeniyle bu cihazları daha çok etkiler. Isınma, akıllı telefon içerisindeki enerji döngüsünün yavaşlamasına neden olur ve buna bağlı olarak hem performans düşer, hem de enerji tüketimi artar.

Akıllı telefonunuzun ısınmasını engellemek için yapabileceğiniz şeyler:

Kablosuz bağlantılar

Çok sık rastlanmasa da akıllı telefonların kablosuz bağlantılarının (Bluetooth, Wi-Fi, mobil veri gibi) telefonu ısıttığı bilinmektedir. Kullanmadığınız bağlantıları kapatmak cihazınızın soğumasına yardımcı olabilir.

Kamera kullanımı
Birçok akıllı telefon kamera açık olduğu sırada ısınır. Bunun nedeni kamera donanımının fazla güç tüketmesidir. Kamera kullanırken telefonunuzun ısınmasını engellemek adına kameranızın megapiksel ayarını düşürebilirsiniz.
Zararlı yazılımlar
Zararlı yazılımlar veya halk arasında bilinen ismiyle virüsler de akıllı telefonların ısınmasına neden olmaktadır. Arka planda işlemler yapan ve işlem süresini uzatarak donanımlara daha fazla işlem yükleyen bu yazılımlardan kurtulmak en iyisidir.
Kılıf seçimi
Telefon kılıfı alırken sadece kılıfın tasarımına değil, aynı zamanda kılıfın materyaline ve ne kadar kullanışlı olduğuna da dikkat etmeniz gerekiyor. Yalıtım özelliği olan maddelerden üretilen kılıflar telefonun arka kısmından yayılan ısının içeride kalmasına ve cihazın çok daha hızlı ısınmasına neden olurlar.
Batarya ve şarj kablosu
Bataryanızı ve şarj kablonuzu düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Bataryanın ezilmesi, şişmesi ve hasar görmesi telefonun ısınmasına ve hatta patlamasına neden olabilir. Aynı şekilde şarj kabloları da telefonun bataryasında sorunlara yol açabilir. Eğer şarj kablosunun içerisindeki kablolar zarar görmüşse ve elektrik akımı sadece birkaç kablo üzerinden yapılıyorsa, ısınan kablolar zamanla şarj girişine zarar vermeye başlar. Bu olay, telefonun şarj olduğu sırada alev almasıyla sonuçlanabilir.
İşlemci kullanımı
Bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlarda da cihazın kalbi işlemcidir. Dakikalar içerisinde bataryayı boşaltacak kadar güç tüketim potansiyeline sahip işlemci, aşırı kullanıldığı durumlarda ısınmaya neden olabilir. Bu gibi durumlardan sakınmak adına işlemciyi yoran uygulamalardan ve oyunlardan (özellikle oyunlardan) uzak durabilirsiniz.

Haberin Devamı