Geri Dön

2022 Perseid meteor yağmuru ne zaman? Meteor yağmuru Türkiye'den izlenebilecek mi?

Gökyüzü meraklıları 2022 Perseid meteor yağmurunun ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyor. Yılda bir kez gerçekleşecek Perseid meteor yağmuru yıldız kayması olarak biliniyor. Peki, 2022 Perseid meteor yağmuru ne zaman? Meteor yağmuru Türkiye'den izlenebilecek mi? Perseid meteor yağmuru neden olur? İşte detaylar…

2022 Perseid meteor yağmuru ne zaman? Meteor yağmuru Türkiye'den izlenebilecek mi?

Perseid meteor yağmuru gökyüzü meraklılarının gündeminde! Halk arasında "yıldız kayması" olarak da bilinen Perseid meteor yağmurunun ne zaman gerçekleşeceği merak edilirken Türkiye’den izlenip izlenmeyeceği de merak ediliyor. Peki, 2022 Perseid meteor yağmuru ne zaman? Meteor yağmuru Türkiye'den izlenebilecek mi? Perseid meteor yağmuru neden olur? İşte detaylar…

2022 PERSEİD METEOR YAĞMURU NE ZAMAN?

Perseid Göktaşı Yağmuru 11-12 Ağustos gecesi izlenebilecek. Saatte ortalama 50 ila 70 meteor kayması gözlemlenebilecek. Meteor yağmuru, yıldız kayması ya da ateş topu şeklinde oluşacak. 12 Ağustos'ta saat 23:00 ile 01:00 arası Perseid Meteor Yağmuru'nun konumu belli olacağı için, bu zaman diliminde daha fazla gök taşı görmek mümkün. Eğer hava açık ve Ay parlaksa daha fazla meteor görebiilirsiniz.

PERSEİD METEOR YAĞMURU TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

Hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde, Perseid meteor yağmuru Türkiye'den de izlenebilecek.

2022 PERSEİD METEOR YAĞMURU NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Perseid, en bilinen göktaşı yağmurlarından biridir.  Perseid meteor yağmurları, 1992 yılında Dünya'nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşur. Yılda bir gerçekleşen gökyüzü şöleninde, dev gezegen Jüpiter’in çekimi sayesinde saatte 200 göktaşı oluşabilecek.

Taşların atmosferde iz bırakarak kül olması halk arasında "yıldız kayması" ifadesiyle de anılıyor. Dünya’nın Swift-Tuttle Kuyrukluyıldızı’nın  arkasında bıraktığı malzemenin oluşturduğu buluta giriyor olması, “yıllık” olarak gözlemlediğimiz Perseid meteor yağmurunun da başlangıcına işaret ediyor. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı meteor yağmuru Perseid adını taşıyor.